Samorządy lokalne przywracają w szkołach opiekę stomatologiczną FOT. Archiwum

Jeszcze kilkanaście lat temu w większości szkół funkcjonowały gabinety stomatologiczne. Były też pielęgniarki. Dzisiaj, niestety, to już rzadkość. Placówki medyczne wycofały się z takich świadczeń po tym, jak NFZ postawił przed nimi określone wymagania, którym nie mogły sprostać.

Tymczasem na tych decyzjach najbardziej ucierpiały dzieci. Teraz, co odważniejsze samorządy lokalne przejmują odpowiedzialność za opiekę medyczną, w tym stomatologiczną, w szkołach.

Jak wynika z najnowszego raportu grupy badawczej Ipsos z marca 2015 roku, aż 73 proc. dzieci z pięciu województw (mazowieckiego, łódzkiego, podlaskiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego) ma próchnicę.

Wyniki tegorocznego raportu są lepsze w porównaniu do tych z grupy województw odwiedzonych w pierwszej edycji (próchnicę miało wtedy 80 proc. dzieci), ale wnioski i tak są alarmujące.

Najwytrwalsza gmina w Polsce
Swoistym ewenementem jest podwarszawska gmina Podkowa Leśna, która nigdy nie zrezygnowała z opieki medycznej dla swoich uczniów.

Jak wyjaśnia Anna Markowicz, dyrektor Miejskiego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół w Urzędzie Miasta Podkowa Leśna, z chwilą kiedy ZOZ-y wycofywały się ze szkół, mieszkańcom udało się przekonać samorząd lokalny, że pozostawienie gabinetu dentystycznego i pielęgniarskiego w szkole będzie tylko z korzyścią dla dzieci.

Władze samorządowe przystały na te sugestie i pozostawiony na terenie szkoły gabinet wyposażyły w sprzęt.

- Gabinet stomatologiczny i pielęgniarski działające w szkole są w całości finansowane przez gminę. Zatrudniamy na pół etatu stomatologa, higienistkę stomatologiczną i pielęgniarkę - wyjaśnia Markowicz.

Wskazuje,że cały personel zatrudniony jest na dziesięć miesięcy, a urlop realizuje w trakcie przerw świątecznych i ferii zimowych. W ten sposób samorząd nie płaci za miesiące, kiedy dzieci nie chodzą do szkoły.

- Gmina ponosi koszty związane z utrzymaniem sprzętu w gabinecie, wywozem nieczystości lekarskich i zakupem materiałów medycznych. Przegląd sprzętu, sterylizacja i wywóz nieczystości mieszczą się w granicach 10 tys. zł. rocznie. Zakup materiałów medycznych to kolejne 6 tys. zł. Do tego dochodzą koszty utrzymania personelu medycznego - wylicza dyrektor Markowicz.

- Korzyści, jakie przynosi realizowane przez nas rozwiązanie są olbrzymie w porównaniu do nakładów, które ponosi gmina. Oferta szkoły umożliwia ochronę dzieci przed próchnicą - podsumowuje.

Punkt programu wyborczego
Także władze Świdnicy chcą, aby dzieci w szkołach objęte zostały opieką stomatologiczną, jak również profilaktyką zapobiegania wad postawy. Obecnie trwają analizy dotyczące możliwości współfinansowania tych świadczeń przez NFZ.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH