Placówki onkologiczne dostały prawie 13 mln złotych na zakup specjalistycznego sprzętu onkologicznego. Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii: nasze prace zaczynają przynosić efekty, Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych działa, leczmy ludzi chorych na raka...

Dwadzieścia dwie kliniki, z różnych regionów kraju, leczących chorych na raka płuca dostały w tym roku 6,5 mln zł zł na zakup specjalistycznego sprzętu.

600 000 zł otrzymają wyspecjalizowane ośrodki na zakup igieł do wykonywania biopsji śródpiersia. 6 mln zł otrzymają dwie kliniki z Gdańska leczące chorych z nowotworami krwi. Jak zapowiada Ministerstwo Zdrowia najprawdopodobniej profesjonalne urządzenia trafią w ciągu kilku miesięcy do szpitali.

− Ten nagły zastrzyk pieniędzy, to efekt wdrażania Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych – powiedział nam dr. Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii.

Onkolodzy  z takich placówek, jak: Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc, Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Mikołaja Kopernika nie ukrywają zadowolenia.

– Placówce przyznano środki na zakup stołu operacyjnego i aparatu rtg przyłóżkowego – informuje nas Renata Wadowska z SPSZK w Lublinie. – Szpital jeszcze nie zakupił sprzętu, ale to kwestia kilku dni.

W Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc jednogłośnie lekarze odpowiadają: dyrektorzy szpitali środki przeznaczają na zakup specjalistycznej aparatury dla potrzeb oddziałów torakochirurgii.

Ministerstwo Zdrowia przydzieliło także 600 000 zł na zakup igieł do wykonywania biopsji śródpiersia. Otrzyma je osiem placówek - realizatorów, posiadających odpowiedni sprzęt do wykonywania biopsji śródpiersia. Warto dodać, że  nie jest ona refundowana przez NFZ.

Ministerstwa Zdrowia poinformowało rynekzdrowia.pl, że podział funduszy zaproponował konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii klatki piersiowej – prof. Tadeusz Orłowski. Kierował się posiadaniem przez placówki specjalistycznego sprzętu do wykorzystania igieł i liczby wykonywanych procedur biopsji śródpiersia. Kliniki leczące chorych onkologicznie w Akademickim Centrum Klinicznym w Gdańsku, dostaną w tym roku profesjonalne urządzenia, które pozwolą na doskonalszą diagnostykę i leczenie chorych z nowotworami krwi i narządów. Klinika Hematologii dostanie kompletny system kriogeniczny - nowoczesne urządzenie do przechowywania komórek pobranych do przeszczepu. Do kliniki trafi też nowy separator komórkowy do zbierania komórek od dawców szpiku. Klinika Onkologii i Radioterapii zmodernizuje sprzęt do radioterapii. Dodajmy, że wszystkie placówki onkologiczne na zakup sprzętu czekały ponad trzy lata.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH