SOS dla psychiatrii dziecięcej. Czy uda się jej wyjść z finansowego impasu?

- Psychiatria dziecięca jest w trudnej sytuacji - apeluje prof. Tomasz Wolańczyk, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii dziecięcej. Jak wyjaśnia, kluczowym problemem dla systemu lecznictwa psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży jest jego niedofinansowanie, powodujące że nawet przy zwiększającej się liczbie specjalistów nie ma zachęty do tworzenia nowych miejsc udzielania świadczeń, co więcej - istnieje realne ryzyko zamykania istniejących ośrodków.

Na problemy z dostępem dzieci i młodzieży do świadczeń psychiatrycznych, zwraca też uwagę ministra zdrowia, już po raz drugi w tym roku, rzecznik praw dziecka Marek Michalak. W jego ocenie brakuje pieniędzy, bo takie procedury medyczne są zbyt nisko wyceniane.

Szpitale psychiatryczne pod kreską

Na początku marca rzecznik ponownie zwrócił się do ministra zdrowia w sprawie dostępu do świadczeń psychiatrii dla dzieci i młodzieży.

Wskazał na problem niedoszacowania w latach ubiegłych procedur psychiatrycznych, co prowadziło do stałego pogarszania się sytuacji finansowej placówek realizujących opiekę psychiatryczną nad dziećmi i młodzieżą. Wśród nich znalazły się czołowe, wyspecjalizowane placówki psychiatrii, neuropsychiatrii, leczenia nerwic, autyzmu.

Michalak obawia się, że dalsze utrzymywanie tak niskich wycen może doprowadzić do tego, że wielu umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej zostanie wypowiedzianych przez świadczeniodawców, co jeszcze bardziej utrudni dostęp najmłodszych do opieki psychiatrycznej. „Taka sytuacja może prowadzić do pogorszenia się stanu zdrowia psychicznego najmłodszych pacjentów oraz tragicznych w skutkach konsekwencji” - pisze Michalak w piśmie do ministra.

Sytuację tę potwierdza Michał Stelmański, prezes Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu. Podaje, że zadłużenie szpitala, którym zarządza, w 2013 r. sięgnęło kwoty 2,8 mln zł. Szpital oszczędza na wszystkim: przeprowadzono restrukturyzację, pensje kadry sprowadzono do minimum.

Niestety w efekcie długi placówki spadają na zarząd województwa mazowieckiego, które jest właścicielem placówki.

Za mała wycena

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH