ŚDM: w kopalni soli w Wieliczce krew oddać chciało 100 osób Akcja krwiodawcza w Kopalni Soli Wieliczka przyciągnęła doświadczonych krwiodawców i tych, którzy chcieli oddać krew pierwsz raz. Fot. Archiwum

37 litrów krwi oddali w czwartek (21 lipca) honorowi krwiodawcy z okazji Światowych Dni Młodzieży w ramach akcji zorganizowanej przez Kopalnię Soli Wieliczka. Do udziału zgłosiło się 100 osób, ostatecznie krew pobrano od 82. Do Młyna Solnego, gdzie pobierano krew, ustawiała się kolejka.

Jak podkreślali organizatorzy z Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie i Międzyzakładowej Komisji NSZZ "Solidarność" przy Kopalni Soli "Wieliczka", jest to wynik imponujący, rzadko spotykany podczas tego typu akcji.

- Spotkanie młodych z papieżem Franciszkiem będzie ogromnym duchowym przeżyciem. Chcieliśmy uczcić to wydarzenie nie tylko czerpiąc z niego, ale też dzieląc się tym, co mamy najcenniejsze - mówił, zapowiadając akcję krwiodawstwa, przewodniczący Międzyzakładowej Komisji NSZZ "Solidarność" przy Kopalni Soli "Wieliczka" Adam Gawlik.

Wśród krwiodawców było 37 wielickich górników, mieszkańcy Wieliczki i okolic, Krakowa, a także kilkunastu górników z kopalni cynku i ołowiu z Bukowna pod Olkuszem.

- Ta akcja została zorganizowana z okazji ŚDM i myślę, że to dobry sposób, żeby te dni uczcić. Zachęcam wszystkich do oddawania krwi, to w ogóle nie boli, a można pomóc innym - mówił Filip Jarek, górnik z wielickiej kopalni, który oddaje krew od dłuższego czasu.

Chęć pomocy w tym szczególnym okresie wyraził także posiadacz rzadkiej grupy krwi Tomasz Mętel, który jest dawcą od 6 lat. Inny górnik, Tomek Jakubowski z Krakowa oddawał krew po raz pierwszy.

- Postanowiłem oddać krew w związku z ŚDM i uważam, że jest to bardzo szlachetny pomysł - mówił o swoim udziale w akcji.

Górnicy z Bukowna, którzy zapowiadali swój udział w akcji już kilka tygodni wcześniej, z dumą opowiadali o swoim Klubie Honorowych Dawców Krwi PCK, który liczy 80 członków.

Krew oddała również Krystyna Siekierska z Krakowa, honorowy dawca krwi od ponad 40 lat:

- Mam już na koncie krwiodawcy 66 litrów i cieszę się, że nadal mogę się dzielić z innymi. Chciałabym do "stówki" dotrwać - żartowała.

Akcję wsparła Kopalnia Soli "Wieliczka" - każdy z krwiodawców otrzymał bilet na trasę górniczą. Niektórzy na zwiedzanie udali się zaraz po oddaniu krwi.

W żyłach dorosłego człowieka krąży ok. 5-6 litrów krwi. Jednorazowo pobiera się jej tylko 450 ml. Do pobierania krwi używa się igieł o specjalnym profilu minimalizującym dyskomfort. Każdy krwiodawca otrzymuje posiłek regeneracyjny. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH