ŚDM: uruchomiono szpital polowy w Balicach Szpital polowy jest zbudowany ze specjalnych kontenerów i modułów namiotowych Fot. Archiwum

W związku ze Światowymi Dniami Młodzieży 1 Wojskowy Szpital Polowy w Bydgoszczy uruchomił nowoczesny szpital polowy w pobliżu lotniska w podkrakowskich Balicach.

Obecnie kończy się wyposażanie placówki w niezbędny sprzęt medyczny - poinformowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Szpital został przygotowany przez Wojskową Jednostkę Ewakuacji Medycznej (WJEM), utworzoną przez 1 Wojskowy Szpital Polowy w Bydgoszczy. Do udzielania pomocy medycznej jest przygotowanych ponad 100 żołnierzy, nie tylko z Bydgoszczy, ale także z 2 Wojskowego Szpitala Polowego we Wrocławiu oraz sześciu istniejących w wojsku Grup Zabezpieczenia Medycznego.

- WJEM będzie realizowała swoje zadania w nowoczesnym szpitalu polowym, zbudowanym ze specjalnych kontenerów i modułów namiotowych. Personel z bydgoskiego 1 Wojskowego Szpitala Polowego już od 11 lipca przygotowuje się do zabezpieczenia Światowych Dni Młodzieży; obecnie kończy wyposażanie szpitala w niezbędny sprzęt medyczny - poinformował mjr Michał Romańczuk z dowództwa generalnego.

1 Wojskowy Szpital Polowy jest przeznaczony do udzielania specjalistycznej pomocy medycznej o profilu chirurgiczno-internistycznym. Jest jednostką mobilną i zdolną do przerzutu. Jego elementy i personel były wykorzystywane m.in. do rozwijania szpitali polowych polskich kontyngentów wojskowych w Iraku i Afganistanie. W tych szpitalach wykonywano specjalistyczne zabiegi operacyjne, w tym ratujące życie. Były to jednostki trzeciego poziomu ewakuacji medycznej, najwyższego na misji, skąd pacjenci trafiali do szpitali stacjonarnych w kraju.

W zakresie zabezpieczenia medycznego i sanitarnego ŚDM prócz organizacji Wojskowej Jednostki Ewakuacji Medycznej siły zbrojne wydzieliły m.in. dwa samoloty typu C-295M do ewentualnego transportu poszkodowanych do szpitali poza Małopolską. Jeden z nich będzie w konfiguracji z dwoma stanowiskami do intensywnej opieki medycznej oraz pięcioma noszami, drugi - z 24 noszami.

Dwa śmigłowce Mi-8 zostaną przydzielone do transportu osób poszkodowanych, na pokładzie każdego z nich będzie czterech ratowników wraz z niezbędnym sprzętem. W tym zakresie wojsko będzie wspierało Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Do ewentualnego przewozu pacjentów z krakowskich szpitali do Balic gotowych będzie 20 wojskowych samochodów sanitarnych, każdy z czterema noszami.

Wzmocniona ma zostać także obsada 5 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Krakowie, który będzie gotowy do ewentualnego udzielenia pomocy VIP-om. Do zabezpieczenia ŚDM wojsko wydzieli też grupę żołnierzy z Centrum Reagowania Epidemiologicznego Sił Zbrojnych RP oraz przekaże organizatorom ok. tysiąca lekkich noszy. W koszarach w Krakowie zakwaterowanie i wyżywienie na czas ŚDM znajdzie ponad 300 cywilnych członków zespołów ratownictwa medycznego, będzie tam też parking dla 130 pojazdów medycznych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH