ŚDM: uruchomiono szpital polowy w Balicach Szpital polowy jest zbudowany ze specjalnych kontenerów i modułów namiotowych Fot. Archiwum

W związku ze Światowymi Dniami Młodzieży 1 Wojskowy Szpital Polowy w Bydgoszczy uruchomił nowoczesny szpital polowy w pobliżu lotniska w podkrakowskich Balicach.

Obecnie kończy się wyposażanie placówki w niezbędny sprzęt medyczny - poinformowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Szpital został przygotowany przez Wojskową Jednostkę Ewakuacji Medycznej (WJEM), utworzoną przez 1 Wojskowy Szpital Polowy w Bydgoszczy. Do udzielania pomocy medycznej jest przygotowanych ponad 100 żołnierzy, nie tylko z Bydgoszczy, ale także z 2 Wojskowego Szpitala Polowego we Wrocławiu oraz sześciu istniejących w wojsku Grup Zabezpieczenia Medycznego.

- WJEM będzie realizowała swoje zadania w nowoczesnym szpitalu polowym, zbudowanym ze specjalnych kontenerów i modułów namiotowych. Personel z bydgoskiego 1 Wojskowego Szpitala Polowego już od 11 lipca przygotowuje się do zabezpieczenia Światowych Dni Młodzieży; obecnie kończy wyposażanie szpitala w niezbędny sprzęt medyczny - poinformował mjr Michał Romańczuk z dowództwa generalnego.

1 Wojskowy Szpital Polowy jest przeznaczony do udzielania specjalistycznej pomocy medycznej o profilu chirurgiczno-internistycznym. Jest jednostką mobilną i zdolną do przerzutu. Jego elementy i personel były wykorzystywane m.in. do rozwijania szpitali polowych polskich kontyngentów wojskowych w Iraku i Afganistanie. W tych szpitalach wykonywano specjalistyczne zabiegi operacyjne, w tym ratujące życie. Były to jednostki trzeciego poziomu ewakuacji medycznej, najwyższego na misji, skąd pacjenci trafiali do szpitali stacjonarnych w kraju.

W zakresie zabezpieczenia medycznego i sanitarnego ŚDM prócz organizacji Wojskowej Jednostki Ewakuacji Medycznej siły zbrojne wydzieliły m.in. dwa samoloty typu C-295M do ewentualnego transportu poszkodowanych do szpitali poza Małopolską. Jeden z nich będzie w konfiguracji z dwoma stanowiskami do intensywnej opieki medycznej oraz pięcioma noszami, drugi - z 24 noszami.

Dwa śmigłowce Mi-8 zostaną przydzielone do transportu osób poszkodowanych, na pokładzie każdego z nich będzie czterech ratowników wraz z niezbędnym sprzętem. W tym zakresie wojsko będzie wspierało Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Do ewentualnego przewozu pacjentów z krakowskich szpitali do Balic gotowych będzie 20 wojskowych samochodów sanitarnych, każdy z czterema noszami.

Wzmocniona ma zostać także obsada 5 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Krakowie, który będzie gotowy do ewentualnego udzielenia pomocy VIP-om. Do zabezpieczenia ŚDM wojsko wydzieli też grupę żołnierzy z Centrum Reagowania Epidemiologicznego Sił Zbrojnych RP oraz przekaże organizatorom ok. tysiąca lekkich noszy. W koszarach w Krakowie zakwaterowanie i wyżywienie na czas ŚDM znajdzie ponad 300 cywilnych członków zespołów ratownictwa medycznego, będzie tam też parking dla 130 pojazdów medycznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH