Rzeszów: żołnierze wrócili z misji zakażeni pasożytem

Kilku żołnierzy z 21. Brygady Strzelców Podkarpackich z Rzeszowa, którzy wrócili niedawno z Afganistanu, jest zakażonych węgorkiem jelitowym.

Jak podkreślił ppłk Tomasz Szulejko, rzecznik prasowy Dowództwa Wojsk Lądowych, w naszym klimacie pasożyt jest nieaktywny i całkowicie uleczalny. Schorzenie związane z zakażeniem węgorkiem jelitowym dotyczy w szczególności przewodu pokarmowego i w zdecydowanej większości przypadków ma przebieg bezobjawowy lub łagodny.

– Główny Inspektor Sanitarny Wojska Polskiego zapewnił nas, że w Polsce są dostępne leki umożliwiające skuteczne leczenie tego schorzenia. Zakażenie węgorkiem jelitowym występujące w trakcie pobytu w odmiennej strefie klimatycznej, po powrocie do kraju często samoistnie ulega znacznej remisji do postaci nawet bezobjawowej i nisko inwazyjnej – powiedział rzecznik DWL.

Szulejko podkreślił, że żołnierze po powrocie z zagranicznych misji są obligatoryjnie badani. Jeśli lekarze stwierdzą jakieś dolegliwości, są kierowani na dodatkowe, specjalistyczne badanie.

– W tym przypadku zaproponowaliśmy takie badania ponad 800 żołnierzom, czyli jednej trzeciej całego kontynentu. W jednostkowych przypadkach okazało się, że są zakażeni węgorkiem. Wszyscy, którzy mieli dodatni wynik badania, mogą dowolnie zadecydować o sposobie dalszego postępowania – zaznaczył Szulejko.

Jak podkreślił, żołnierze mają możliwość skorzystania zarówno z powszechnego systemu opieki zdrowotnej, jak i specjalistycznych ośrodków wojskowej służby zdrowia.

Żołnierze 21. Brygady Strzelców Podhalańskich stanowili trzon VI zmiany polskiej misji wojskowej w Afganistanie. Brygada wchodzi w skład 1. Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej. VI zmiana swoje obowiązki w Afganistanie przejęła pod koniec października 2009 r. Żołnierze wrócili wiosną 2010 r. W ramach podlegających NATO sił ISAF w Afganistanie służy obecnie ok. 2 tys. 600 polskich żołnierzy w prowincji Ghazni, ok. 400 kolejnych pozostaje w odwodzie w kraju.

Węgorek jelitowy występuje w krajach zwrotnikowych i podzwrotnikowych. Zarażenie człowieka następuje przez zetknięcie skóry z inwazyjnymi larwami pasożyta, które mogą żyć np. w glebie. Pasożyt może wywołać chorobę zwaną węgorczycą. Towarzyszą jej m.in. bezsenność, drażliwość, brak apetytu, bóle brzucha, biegunka, anemia, spadek masy ciała.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH