Rzeszów: żołnierze wrócili z misji zakażeni pasożytem

Kilku żołnierzy z 21. Brygady Strzelców Podkarpackich z Rzeszowa, którzy wrócili niedawno z Afganistanu, jest zakażonych węgorkiem jelitowym.

Jak podkreślił ppłk Tomasz Szulejko, rzecznik prasowy Dowództwa Wojsk Lądowych, w naszym klimacie pasożyt jest nieaktywny i całkowicie uleczalny. Schorzenie związane z zakażeniem węgorkiem jelitowym dotyczy w szczególności przewodu pokarmowego i w zdecydowanej większości przypadków ma przebieg bezobjawowy lub łagodny.

– Główny Inspektor Sanitarny Wojska Polskiego zapewnił nas, że w Polsce są dostępne leki umożliwiające skuteczne leczenie tego schorzenia. Zakażenie węgorkiem jelitowym występujące w trakcie pobytu w odmiennej strefie klimatycznej, po powrocie do kraju często samoistnie ulega znacznej remisji do postaci nawet bezobjawowej i nisko inwazyjnej – powiedział rzecznik DWL.

Szulejko podkreślił, że żołnierze po powrocie z zagranicznych misji są obligatoryjnie badani. Jeśli lekarze stwierdzą jakieś dolegliwości, są kierowani na dodatkowe, specjalistyczne badanie.

– W tym przypadku zaproponowaliśmy takie badania ponad 800 żołnierzom, czyli jednej trzeciej całego kontynentu. W jednostkowych przypadkach okazało się, że są zakażeni węgorkiem. Wszyscy, którzy mieli dodatni wynik badania, mogą dowolnie zadecydować o sposobie dalszego postępowania – zaznaczył Szulejko.

Jak podkreślił, żołnierze mają możliwość skorzystania zarówno z powszechnego systemu opieki zdrowotnej, jak i specjalistycznych ośrodków wojskowej służby zdrowia.

Żołnierze 21. Brygady Strzelców Podhalańskich stanowili trzon VI zmiany polskiej misji wojskowej w Afganistanie. Brygada wchodzi w skład 1. Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej. VI zmiana swoje obowiązki w Afganistanie przejęła pod koniec października 2009 r. Żołnierze wrócili wiosną 2010 r. W ramach podlegających NATO sił ISAF w Afganistanie służy obecnie ok. 2 tys. 600 polskich żołnierzy w prowincji Ghazni, ok. 400 kolejnych pozostaje w odwodzie w kraju.

Węgorek jelitowy występuje w krajach zwrotnikowych i podzwrotnikowych. Zarażenie człowieka następuje przez zetknięcie skóry z inwazyjnymi larwami pasożyta, które mogą żyć np. w glebie. Pasożyt może wywołać chorobę zwaną węgorczycą. Towarzyszą jej m.in. bezsenność, drażliwość, brak apetytu, bóle brzucha, biegunka, anemia, spadek masy ciała.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH