Środa, 23 kwietnia 2014 

Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 24-05-2009 19:21

Rzeszów: gdzie iść w weekend z chorym okiem? Okulistyka

W Rzeszowie ze świecą szukać świątecznej pomocy okulistycznej. Podobnie jest w innych miastach.

Mieszkańcy Rzeszowa jadą zwykle do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Chopina, gdzie działało kiedyś w trybie ostrodyżurowym ambulatorium okulistyczne. Tak też postąpił czytelnik Gazety Wyborczej.

- Najpierw nie chciano mnie przyjąć, w końcu pani doktor zeszła z oddziału okulistycznego na izbę przyjęć. Ale zanim się mną zajęła, usłyszałem, że to nie należy do jej obowiązków - mówi pacjent.

- W katalogu świadczeń nie ma pogotowia okulistycznego. Rzeszów ma trzy oddziały okulistyczne, które pełnią dyżury całodobowe i tam pacjenci powinni  szukać pomocy w nagłych przypadkach. W kontraktach szpitale dostają za to wyższe stawki. Tam, gdzie nie ma takich oddziałów, pomocy powinni udzielić lekarze z placówek, które mają umowy na opiekę nocną i świąteczną. W wielu wypadkach wystarczyłoby, gdyby pacjent udał się do lekarza rodzinnego - mówi Gazecie Robert Bugaj, zastępca dyrektora ds. medycznych w Podkarpackim Oddziale Wojewódzkim NFZ.

- Dyżury całodobowe są po to, żeby przyjmować pacjentów w nagłych przypadkach - wyjaśnia Bernard Waśko, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. - Ale pacjenci traktują nasz oddział jak przychodnię czynną cały tydzień. Bardzo często zdarza się, że ktoś chodzi np. z zapaleniem oka, jęczmieniem lub innymi chorobami kilka dni. Ale nie zgłasza się z tym do przychodni w ciągu tygodnia, tylko przychodzi w sobotę lub niedzielę na oddział i oczekuje, że lekarz go przyjmie, zbada i wypisze receptę.

Zdaniem dyrektora Waśki w nagłych przypadkach pacjenci mogą szukać pomocy także w szpitalnych oddziałach ratunkowych, które powinny zapewnić dyżur okulisty, neurologa, pediatry.

 • Niedzile ból oka nie probuje od 8 rano sie skonsultowac
  Witam, to jakis absurd. jest niedziela 21.04.2013 od wczoraj boli mnie oko. Dzis wyglada tragicznie jest zaropiałe czerwone i opuchniete. Stwierdzilem ze moze to byc cos powaznego. Wstalem rano i udalem sie do CALODOBOWEGO centrum opieki medycznej i .... jest prawie 15 nikt nie hc emnie przyjac. Kolo 16 mam sie pojawić na rycerskiej. Na Szopena to jakas kpina. Za co my im placimy??!! Kase biora i nic nie robia. lekarz ma dyzur a jest na oddziale i stwierdza ze nie przyjdzie do pacjentow. Dodam ze pacjent przedmna uslyszal to samo!! Czy nikt nie moze sie tym zajac, gdzie takie absurdy zglaszac??

  ~pacjentt, 2013-04-21

 • jakby dać w łapę
  to inaczej by gadali z chorą Osobą :/ ?

  ~pacjent, 2013-04-20

 • obsluga pacjenta
  Witam,,
  chciałbym tylko wspomnieć o mojej wczorajszej wizycie w oddziale okulistycznym w szpitalu przy Szopena.
  07.12.2012 o godzinie 18:30 zawitalem na oddzial w bólem oka. Pani w pokoju pielegniarek byla tak niesympatyczne i zadufana w sobie, że ręce opadają.
  Rzadko można się spotkać z tak nieprofesjonalna obsługą, jest to przykre, tym bardziej, że pani ta bierze pensję z moich podatków.
  Mam nadzieję, że opinia ta dotrze do przełożonego tej pani.
  Nadmieniam, że samo badanie o 20:30przebiegło miło i profesjonalnie

  ~poszkodowany, 2011-12-08

DODAJ KOMENTARZ

W życiu kobiety nie ma dobrego czasu na otyłość

Otyłość jest poważnym problemem na każdym etapie życia kobiety: od małej dziewczynki po panią w wieku menopauzalnym. Zadaniem lekarzy rodzinnych, pediatrów, ginekologów, endokrynologów - jest wskazywać kobietom bliższe i dalsze konsekwencje otyłości - mówi prof. Violetta Skrzypulec-Plinta, kierownik Katedry Zdrowia Kobiety oraz Zakładu Profilaktyki Chorób Kobiecych i Seksuologii KZK, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

 • Od nagłej i niespodziewanej śmierci...

  ... zachowaj nas Panie - śpiewają ludzie, ale modlitwę warto uzupełnić sensownym działaniem. "Daj Bogu szansę" - mawiał pewien rabin. O potrzebie tej szansy warto(...)

 • Dobrze zarządzajmy sporem

  Przez wiele lat proces zarządzania ryzykiem był utożsamiany z wykupieniem przez placówkę medyczną obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej - mówi mec(...)

POLECAMY W SERWISACH

Newsletter

Najnowsze informacje z Rynku
Zdrowia wprost na Twój e-mail.
Wiadomości, opinie, komentarze,
analizy!

* Zamówienie newslettera oznacza akceptację Polityki prywatności portalu.
 
Odwiedź i polub nasz profil na Facebooku. Znajdziesz tam przegląd najciekawszych informacji dnia. Subskrybuj kanały RSS - bądź na bieżąco z informacjami z serwisu. Moduł z najnowszymi informacjami Rynku Zdrowia w Twoim serwisie.