Rzecznik praw dziecka domaga się przywrócenia szkolnych gabinetów dentystycznych. Proponuje też wprowadzenie mobilnej opieki stomatologicznej, która mogłaby być wykonywana w dentobusach, funkcjonujących na takich zasadach, jak obecnie mammobusy lub autobusy do oddawania krwi. Dzięki nim stomatolog miałby szanse dotrzeć do każdego dziecka.

– Próchnica zębów jest chorobą powszechną u dzieci i młodzieży podobnie, jak nabyte wady zgryzu. Co drugi trzylatek ma czynną próchnicę zębów mlecznych, a u dzieci 6-letnich jest to już prawie 100 proc. Podobnie ma się sprawa z wadami zgryzu – alarmowała już pod koniec ubiegłego roku portal rynekzdrowia.pl Ewa Szczutowska, lekarz dentysta i wiceprzewodnicząca Okręgowej Izby Lekarskiej w Płocku.

Kto jest winny takiej sytuacji - płatnik, rodzice czy może brak profilaktyki?

– Do takiego stanu przyczynił się brak zorganizowanej opieki stomatologicznej, brak profilaktyki przeciwpróchnicowej, ortodontycznej jak również zaniedbania ze strony rodziców, a przede wszystkim ich brak świadomości o konieczności leczenia zębów mlecznych i podejmowania wczesnego leczenia ortodontycznego. Niestety, brak jest jakiejkolwiek reakcji ze strony NFZ, który nie ułatwia dostępności do leczenia małym pacjentom. Zrównanie dzieci z dorosłymi jest błędem w kontraktach ogólnostomatologicznych tak jak i likwidacja gabinetów dla dzieci czy brak obowiązkowych badań stomatologicznych 2, 4-latków – uważa Ewa Szczutowska, na co dzień kierownik Przychodni Stomatologicznej przy Płockim Zakładzie Opieki Zdrowotnej NZOZ.

Rzecznik praw dziecka, Marek Michalak, w piśmie do minister zdrowia zwraca uwagę na niedoszacowanie przez Narodowy Fundusz Zdrowia świadczeń stomatologicznych na leczenie dzieci.

- Sygnały o tym otrzymywałem wielokrotnie, również w czasie gdy badałem zagadnienie dostępności opieki stomatologicznej dla dzieci niepełnosprawnych - pisze do minister Ewy Kopacz. Michalak optuje nie tylko za powrotem gabinetów stomatologicznych do szkół, ale nawet za wprowadzeniem mobilnej opieki stomatologicznej, która mogłaby być wykonywana w dentobusach, czyli gabinetach stomatologicznych na kółkach.

Proszony przez nas wcześniej o komentarz do kwestii finansowania przez NFZ opieki stomatologiczne dla dzieci doktor Ryszard Majkowski – lekarz dentysta, wiceprzewodniczący Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie i wykładowca Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego mówił krótko:

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH