Rzecznik praw dziecka o problemach z dostępem do opieki medycznej

Ograniczony dostęp do lekarzy specjalistów i stomatologów, brak opieki medycznej w szkołach - to niektóre z problemów, na jakie zwrócił uwagę w swoim sprawozdaniu rzecznik praw dziecka.

W czwartek (19 maja) rzecznik praw dziecka Marek Michalak przedstawił senatorom z Komisji Rodziny i Polityki Społecznej informację o swej działalności w zeszłym roku.

Mówił m.in. o ograniczeniach w dostępie do lekarzy specjalistów, stomatologów, nowoczesnych leków czy sanatoriów, braku opieki medycznej w szkołach. Michalak podkreślił, że wciąż niedostatecznie przestrzegane są prawa dzieci niepełnosprawnych - np. w dostępie do edukacji czy dóbr kultury.

Jak poinformował, w 2010 roku podjął ponad 19,6 tys. interwencji. Najwięcej spraw, które wpłynęły do biura RPD, dotyczyło prawa dziecka do wychowywania w rodzinie - ponad 7,3 tys. Rzecznik przeprowadził 110 kontroli w szkołach, przedszkolach, klubach dziecięcych i placówkach opiekuńczo-wychowawczych, przystąpił do 148 spraw sądowych (z czego 103 to nowe sprawy, pozostałe toczą się od 2009 roku).

Michalak podkreślił, że możliwość przystępowania do spraw sądowych i administracyjnych (to uprawnienie przyznano rzecznikowi w 2008 roku) to bardzo ważna kompetencja i dzięki niej udało się pomóc wielu dzieciom. Zwrócił uwagę, że w sprawach administracyjnych prawie wszystkie jego wnioski zostały uwzględnione.

Podkreślił, że wciąż brakuje żłobków i przedszkoli, a oferta edukacyjna jest niedostosowana do potrzeb dzieci ze specjalnymi potrzebami.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH