Rząd: ratownicwo medyczne będzie upaństwowione Rzecznik rządu: dążymy do upaństwowienia ratownictwa medycznego. Fot. PTWP

Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym jest przygotowywana, postulaty zgłaszane przez środowisko ratowników są zbieżne z działaniami rządu - rząd dąży do tego, by upaństwowić ratownictwo - powiedział w poniedziałek (13 marca) rzecznik rządu Rafał Bochenek.

- Rząd, Prawo i Sprawiedliwość, dąży do tego, by upaństwowić ratownictwo medyczne; do tego zmierza również projekt przygotowany w resorcie zdrowia, który jest obecnie w konsultacjach - oświadczył na briefingu prasowym Bochenek. - Zależy nam na tym, by możliwie szybko go przyjąć. Wszystko będzie oczywiście zależało od tempa prac w parlamencie - dodał.

W piątek (10 marca) podczas Walnego Zjazdu Delegatów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Ratowników Medycznych w Kościelisku koło Zakopanego osiem związków zawodowych zrzeszających ratowników zdecydowało się połączyć siły, by wspólnie domagać się podwyżek, likwidacji prywatnego ratownictwa i przyspieszenia prac nad nowelizacją ustawy o ratownictwie medycznym.

Czytaj też: Związki zawodowe ratowników medycznych podpisały umowę o współpracy

Ministerstwo zdrowia stoi na stanowisku, że państwo musi zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne obywateli w sytuacji nagłego zagrożenia zdrowia lub życia, a wolna konkurencja w kontraktowaniu świadczeń ratowniczych niesie ryzyko.

Wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz na posiedzeniu sejmowej komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej przypominał w lutym, że resort planuje upaństwowienie systemu ratownictwa medycznego i zapowiadał m.in. pozostawienie lekarzy w karetkach, wprowadzenie trzyosobowych zespołów ratownictwa oraz koncentrację dyspozytorni.

Wiceminister informował, że w ramach dużej nowelizacji przepisów o ratownictwie planowane jest m.in. upaństwowienie systemu ratownictwa. Zaproponowano m.in., aby umowy na świadczenia zdrowotne z ratownictwa wykonywały wyłącznie samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, jednostki budżetowe oraz spółki z co najmniej większościowym udziałem Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub publicznych uczelni medycznych.

Planowane jest wprowadzenie obowiązku zatrudniania personelu zespołów ratownictwa medycznego na etat, zespoły te mają zaś mają być obowiązkowo trzyosobowe - w tej chwili mogą być dwu- lub trzyosobowe. MZ zapowiadało pierwotnie stopniową rezygnację ze specjalistycznych zespołów ratownictwa medycznego, w których składzie jest lekarz, na rzecz zespołów podstawowych składających się z kompetentnych ratowników. Wiceminister przekazał jednak, że w wyniku rozmów ze środowiskiem zdecydowano się na uelastycznienie przepisów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH