Rząd przyjął Krajowy Plan Zarządzania Kryzysowego

Rząd przyjął we wtorek (6 marca) Krajowy Plan Zarządzania Kryzysowego (KPZK). Opisane są w nim m.in. zasady dotyczące organizacji ratownictwa, opieki medycznej, pomocy psychologicznej oraz tryb oceniania i dokumentowania szkód.

Precyzuje on obowiązujące procedury wdrażane podczas sytuacji kryzysowych. Chodzi m.in. o organizację ostrzegania, alarmowania i ewakuacji z zagrożonych obszarów. Plan został sporządzony przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, we współpracy m.in. z ministerstwami i województwami, w oparciu o ustawę o zarządzaniu kryzysowym.

Jak informuje Izabella Laskowska z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa KPZK w znaczny sposób różni się od obowiązującego obecnie Krajowego Planu Reagowania Kryzysowego (KPRK) zatwierdzonego przez rząd w grudniu 2009 roku.

- KPZK objął swą treścią nie pojedynczą fazę reagowania na sytuacje kryzysowe, jak ma to miejsce w KPRK, ale wszystkie cztery fazy zarządzania kryzysowego - zapobiegania, przygotowania, reagowania i odbudowy. We wszystkich tych fazach w siatce bezpieczeństwa wskazano organy wiodące i współpracujące - powiedziała Laskowska.

KPZK składa się z trzech części: planu głównego, wykazu przedsięwzięć na wypadek sytuacji kryzysowej oraz załączników. Plan zawiera m.in. charakterystykę zagrożeń oraz ocenę ryzyka ich wystąpienia, zadania i obowiązki uczestników zarządzania kryzysowego, a także zestawienie sił i środków planowanych do wykorzystania w sytuacjach kryzysowych.

Załączniki funkcjonalne do planu określają procedury realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego, w tym organizację łączności, ostrzegania i alarmowania, zasady informowania ludności o zagrożeniach i sposobach postępowania na wypadek zagrożeń, organizację ewakuacji, organizację ratownictwa, opieki medycznej, pomocy społecznej oraz pomocy psychologicznej, zasady oraz tryb oceniania i dokumentowania szkód.

- Rząd zalecił ministrom, kierującym działami administracji, kierownikom urzędów centralnych oraz wojewodom zachowanie spójności planów zarządzania kryzysowego z KPZK - informuje we wtorek (6 marca) Centrum Informacyjne Rządu.

Działające od sierpnia 2008 roku Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zapewnia obsługę Rady Ministrów, premiera, szefa MSW i Rządowego Zespołu Zarządzenia Kryzysowego w sprawach zarządzania kryzysowego oraz pełni funkcję krajowego centrum zarządzania kryzysowego. Analitycy RCB zbierali i przekazywali informacje m.in. podczas powodzi w 2010 roku, jak również po katastrofie smoleńskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH