Ryzyko rozwoju raka prostaty i poziom PSA u chorych na cukrzycę

U mężczyzn chorych na cukrzycę obserwuje się mniejszy poziom PSA, antygenu swoistego dla rozrostu komórek raka prostaty. Jednakże nie wiadomo czy niższe stężenia PSA w surowicy krwi rzeczywiście odzwierciedlają niższą zachorowalność na raka gruczołu krokowego w tej grupie pacjentów.

W celu oceny ryzyka rozwoju raka prostaty u chorych na cukrzycę naukowcy z Duke University School of Medicine, Durham, USA, dokonali analizy wyników biopsji gruczołu krokowego w grupie chorych w wieku 50-75 lat z wieloośrodkowego, międzynarodowego badania REDUCE (Reduction by Dutasteride of Prostate Cancer Events).

Biopsję stercza wykonano wszystkim pacjentom w drugim i czwartym roku badania, niezależnie od poziomów PSA w surowicy krwi. Dodatkową analizą objęto zależność między cukrzycą, otyłością a rakiem gruczołu krokowego.

W przeciwieństwie do innych prac badanie amerykańskich naukowców wykazało, że ryzyko zachorowania na raka stercza nie zależy od występowania cukrzycy.

W całej badanej populacji nie stwierdzono bowiem zależności między cukrzycą a zachorowaniem na raka stercza (wskaźnik ryzyka zachorowania OR 1.01), nawet po uwzględnieniu otyłości. Jednak okazało się, że ryzyko to może zależeć od stopnia zróżnicowania nowotworu i masy ciała. Otóż w grupie mężczyzn chorych na cukrzycę z prawidłową masą ciała odnotowano zmniejszone ryzyko zachorowania na raka prostaty o wysokim stopniu zróżnicowania (OR 0.35), podczas gdy u mężczyzn z nadwagą ryzyko to było istotnie większe (OR 1.38).

Skąd mogą wynikać potencjalnie odwrotne zależności między rozwojem raka stercza a obecnością cukrzycy? Istotne znaczenie może mieć tu sama insulina - silny czynnik wzrostu stymulujący podziały komórek. W przebiegu cukrzycy typu 2 dochodzi do stopniowego spadku wydzielania tego hormonu przez komórki beta trzustki, a co za tym idzie jego stężenia na obwodzie. Autorzy badania zwracają uwagę, że właśnie ten niedobór insuliny miałby działać ochronnie na rozwój raka prostaty.

Co ciekawe, w ciągu najbliższych lat od rozpoznania cukrzycy częściej stwierdza się występowanie raka stercza. Jednakże zjawisko to może wynikać z bardziej intensywnej opieki medycznej towarzyszącej okresowi tuż po rozpoznaniu cukrzycy. Wraz z kolejnymi latami częstość występowania raka prostaty u chorych na cukrzycę maleje.

Autorzy zwracają uwagę, że niski poziom PSA u chorych na cukrzycę może mieć poważne kliniczne konsekwencje. To m.in. na podstawie stężenia PSA lekarz decyduje o wykonaniu biopsji prostaty. Jeśli z powodu cukrzycy jest on niższy, to test na PSA może dawać fałszywie ujemne wyniki, oddalając moment rozpoznania toczącej się choroby nowotworowej.

Dodatkowo otyłość, która bardzo często występuje z cukrzycą, może warunkować nieco większe rozcieńczenie krwi, zaniżając prawdziwy poziom PSA.

Oprac.: dr n. med. Maciej Chałubiński

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21709690

Prostate Cancer Prostatic Dis. 2011 Dec;14(4):326-31. doi: 10.1038/pcan.2011.28. Epub 2011 Jun 28.
Diabetes and prostate cancer risk in the REDUCE trial.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH