Ryzyko rozwoju raka jelita grubego u pacjentów po usunięciu gruczolaka

W krajach Europy rak jelita grubego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych prowadzących do śmierci. Rocznie rozpoznaje się kilkadziesiąt tysięcy nowych zachorowań. Często rak rozwija się na podłożu gruczolaka.

Celem naukowców z Faculté de Médecine, Dijon Cedex, Francja, było porównanie ryzyka rozwoju raka okrężnicy po usunięciu gruczolaków ocenianego w rutynowej klinicznej praktyce w porównaniu z ryzykiem występującym w populacji ogólnej.

To kohortowe badanie wykonano na populacji pacjentów Côte-d'Or (Burgundia), której dane zgromadzono w specjalnych rejestrach zachorowań zarówno na raka jelita grubego, jak i gruczolaki.

Do badania zakwalifikowano blisko 5800 pacjentów, u których po raz pierwszy rozpoznano obecność gruczolaka między 1990 a 1999 rokiem. Do oceny standaryzowanego wskaźnika zapadalności i skumulowanego prawdopodobieństwa rozwoju raka po usunięciu gruczolaka zastosowano dane sięgające 2003 roku.

Po 8 latach obserwacji odnotowano wystąpienie 87 przypadków inwazyjnego raka okrężnicy, podczas gdy oczekiwano 69 przypadków. W porównaniu z populacją ogólną, standaryzowany wskaźnik zapadalności wyniósł 1,26.

Okazało się, że ryzyko rozwoju raka jelita grubego zależało od charakterystyki gruczolaka usuniętego w przeszłości. I tak u chorych, u których stwierdzono zaawansowanego gruczolaka, standaryzowany wskaźnik zapadalności na raka jelita grubego wyniósł 2,23, podczas gdy w przypadku niezaawansowanych gruczolaków był mniejszy i wyniósł 0,68.

Dodatkowa analiza wykazała, że w przypadku zaawansowanych gruczolaków u pacjentów, u których wykonywano kontrolne kolonoskopie, standaryzowany wskaźnik zapadalności na raka okrężnicy wynosił 1,10, podczas gdy u tych pacjentów, u których takiego badania nie wykonywano, był znacznie większy i wyniósł 4,26. 10-letnie skumulowane prawdopodobieństwo wystąpienia raka jelita grubego wynosiło odpowiednio 2,05% i 6,22%.

Autorzy zaznaczają, że te gruczolaki, których rozmiar przekracza 10 mm, posiadają dysplazję wysokiego stopnia oraz kosmkowe zmiany w badaniu histopatologicznym mają znacznie większy potencjał do transformacji w nowotwór złośliwy.

Badacze konkludują, że ryzyko zachorowania na raka okrężnicy u chorych, którym w przeszłości usunięto gruczolaka, jest wysokie i zależy zarówno od stanu jego zaawansowania, jak i wykonywania kontrolnych badań kolonoskopowych w okresie po wykonaniu zabiegu.

W związku z powyższym zdaniem autorów gastroenterolodzy i chirurdzy powinni zachęcać pacjentów do wykonywania odpowiednio częstych kolonoskopii w celu możliwie wczesnego wykrycia raka okrężnicy.

Oprac. dr n. med. Maciej Chałubiński

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22110052

Gut. 2012 Aug;61(8):1180-6.
Long-term risk of colorectal cancer after adenoma removal: a population-based cohort study.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH