Ruszyła kampania poświęcona przewlekłym chorobom układu oddechowego

Rozpoczęła działalność Akademia Oddychania, nazwano tak ogólnopolską kampanię poświęconą wykrywaniu i odpowiedniemu leczeniu przewlekłych chorób układu oddechowego - poinformował dr Piotr Dąbrowiecki.

Wielomiesięczna kampania została objęta patronatem przez Polską Federację Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP, Polskie Towarzystwo Pneumonologii Dziecięcej oraz Fundację "Zawsze O Krok Przed Astmą".

Prezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP, dr Piotr Dąbrowiecki zwraca uwagę, że przewlekłe choroby układu oddechowego są jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych. W naszym kraju jedynie na astmę cierpi aż 4 mln osób, z kolei 2,5 mln Polaków ma przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP).

Choroby układu oddechowego są przyczyną co drugiej wizyty małych dzieci u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej oraz co trzeciej konsultacji osoby dorosłej.

Prof. Dąbrowiecki podkreśla, że u wielu osób schorzenia te nie zostały wykryte albo są źle leczone. Astmę zdiagnozowano dotychczas zaledwie u 2 mln Polaków, a ci, u których ją wykryto, są często niewłaściwie leczeni. Jednym z głównych powodów jest niewłaściwe przyjmowanie leków podawanych przy użyciu inhalatorów. - Nie prawidłowo stosuje je aż 70-80 proc. leczących się astmatyków - podkreśla dr Dąbrowiecki.

Akademia Oddychania powstała głównie po to, żeby pacjenci jak najwięcej wiedzieli o swej chorobie i lepiej orientowali się jak należy zażywać podawane w inhalatorach leki. Dzięki temu lepiej będą mogli kontrolować chorobę, którą trzeba leczyć przez wiele lat, czasami do końca życia.

Skuteczność leczenia w znacznym stopniu zależy od doboru właściwego inhalatora dla danego pacjenta. Niektóre z nich nie są w ogóle przeznaczone dla dzieci. Inne z kolei są trudniejsze w użyciu, dlatego nie powinny być używane przez osoby z gorszą sprawnością oddechową. Wszystkie inhalatory, nawet najlepiej dobrane, wymagają właściwego ich stosowania przez pacjenta, żeby zapewnić odpowiednie dawkowanie leku.

W przypadku inhalatorów ciśnieniowych (MDI) ważne jest zgranie wdechu z momentem podania leku. Trzeba również pamiętać, żeby trafił on do płuc, a nie na język. Podczas używania inhalatorów proszkowych (DPI) uwalnianie leku zaczyna się dopiero wtedy, kiedy chory robi wdech. Gdy nie robi się tego prawidłowo, część dawki leku zostaje zmarnowana, bo w zbyt małej ilości trafia do oskrzeli.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH