Ruszyła kampania nt. uzależnienia od internetu

Ponad 80 proc. nastolatków codziennie korzysta z internetu dla przyjemności; prawie jedna trzecia bez powodzenia próbuje ograniczyć czas spędzany w sieci. We wtorek (29 października) zainaugurowano kampanię "Wyloguj się do życia", która ma zwracać uwagę na problem uzależnienia od internetu.

Kampanię "Wyloguj się do życia" przygotowała Fundacja FIRST. Ma ona uświadomić rosnące zagrożenie uzależnieniem od komputera i internetu oraz zachęcić do szukania autentycznych emocji, relacji i doświadczeń w prawdziwym życiu, a nie wirtualnym świecie. Projekt finansowany jest z Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych i realizowany jest we współpracy z Krajowym Biurem ds. Przeciwdziałania Narkomanii. Adresatami pierwszego etapu kampanii są uczniowie gimnazjów, czyli młodzież w wieku 13 -16 lat.

Jak pokazują badania EU Kids Online 2011, ponad 38 proc. polskich nastolatków w wieku 11-16 lat "czuje się bardziej sobą online" niż w kontaktach bezpośrednich z innymi ludźmi. 35 proc. dzieci w tym wieku zaniedbuje rodzinę, znajomych, naukę lub hobby z powodu spędzania czasu w internecie. 32 proc. bez powodzenia próbuje spędzać w sieci mniej czasu, co oznacza, że tracą nad tym kontrolę.

Z kolei badania Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego pokazują, że 80-85 proc. gimnazjalistów w wieku 15-16 lat codziennie lub prawie codziennie korzysta z internetu bez żadnych korzyści edukacyjnych; 30-40 proc. - co najmniej cztery godziny dziennie. 60-75 proc. gimnazjalistów stale funkcjonuje w sieci w godzinach nocnych.

Z myślą o nastolatkach przygotowano kilkunastominutowy film edukacyjny, w którym popularny raper Sokół pokazuje świat alternatywy dla wirtualnego i zachęca do "życia naprawdę". Film trafi do ponad 7,5 tys. szkół w Polsce. W pakiecie nauczyciele otrzymają także schemat lekcji, który może stać się podstawą do przeprowadzenia zajęć wychowawczych na temat uzależnienia od sieci i komputera oraz do organizacji konkursu na plakat inspirowany tematyką projektu.

- Żyjąc w XXI wieku nie możemy uciec od internetu i wcale do tego nie namawiamy. Chodzi o to, by zachować zdrowe proporcje. Jeśli ten film choć u części nastolatków sprowokuje pytanie: czy życie nie przecieka mi przez palce? - to już dobry punkt wyjścia do zmiany - podkreśliła prezes Fundacji FIRST Tatiana Mindewicz-Puacz.

Zwróciła uwagę, że wyjście z tego uzależnienia wcale nie jest proste, nie wystarczy po prostu odciąć nastolatka od internetu; objawy po odstawieniu mogą być niekiedy równie silne jak przy uzależnieniach od silnych substancji psychoaktywnych.

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie www.wylogujsie.org. Jest tam również test, który pomoże sprawdzić, czy ryzyko uzależnienia od internetu może nas dotyczyć.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH