Ruszył serwis z informacjami o szpitalach położniczych

Fundacja "Rodzić po ludzku" uruchomiła serwis internetowy, który ma pomóc w wyborze szpitala do porodu. W bazie znajdują się dane o ponad 400 placówkach położniczych dotyczące m.in. liczby wykonywanych cesarskich cięć, znieczulania lub wyposażenia sal.

- Niektóre dane dotyczące placówek położniczych są alarmujące - mówiła w środę (10 października) na konferencji prasowej w Warszawie prezes Fundacji Anna Otfinowska. - Są szpitale powiatowe, w których 60 proc. porodów odbywa się za pomocą cesarskiego cięcia - to znaczy, że w tych lecznicach naprawdę źle się dzieje. Podobnie z nacinaniem krocza - jeśli szpital wykonuje je w 80 proc. porodów, jest to ważna informacja dla kobiety - dodała.

Zaznaczyła, że serwis www.gdzierodzic.info ma pomóc kobietom w wyborze miejsca do porodu. Podkreśliła, że mogą one także opisać i ocenić placówkę, w której rodziły.

Wyszukiwarka serwisu może wskazać szpital położniczy najbliższy podanemu miejscu zamieszkania. Informacja o każdej lecznicy zawiera dane dotyczące liczby wykonywanych cesarskich cięć, nacięć krocza, znieczulania dolarganem, podawania leków przeciwbólowych. Można dowiedzieć się także, czy w danym szpitalu dostępne jest znieczulenie zewnątrzoponowe. Kolorem zielonym oznaczono wyniki bliskie zaleceniom WHO; żółtym - zbliżające się do średniej krajowej; kolorem czerwonym - wyniki, które mogą niepokoić.

Oprócz danych statystycznych, stworzono także opis placówki na podstawie ankiet wysłanych do szpitali. Informacje dotyczą np. kosztów urodzenia dziecka, wyposażenia sal, dostępnych metod łagodzenia bólu, możliwości wyboru przebiegu porodu przez kobietę, dostępności szkoły rodzenia, itd. Szpital można ocenić oraz wpisać komentarz.

Ponadto na stronie znajdują się informacje na temat ciąży, porodu, połogu, urlopów macierzyńskich i ojcowskich.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH