Ruda Śląska: wprowadzają segregację medyczną pacjentów izby przyjęć Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej Sp. z o.o. od 20 września wprowadzi w izbie przyjęć triage. Fot. mat. prasowe

Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej Sp. z o.o. od 20 września wprowadzi w izbie przyjęć triage. Oznakowanie kolorowymi opaskami ma usprawnić kolejność przyjęć i skrócić czas oczekiwania pacjentów. Ci z opaską zieloną mogą czekać do 4 godzin.

Triage, czyli system segregacji medycznej, ma uprościć procedurę przyjmowania chorych. To według tego właśnie systemu odbywać będzie się kwalifikacja pacjentów przez służby medyczne w zależności od stopnia ciężkości ich obrażeń oraz rodzaju zachorowania - informuje Arkadiusz Loska rzecznik prasowy Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej Sp. z o.o.

O kolejności przyjęć do lekarza będzie decydowała nie kolejność zgłoszeń, ale medyczne uzasadnienie kto pomocy potrzebuje najpilniej.

Od 20 września pacjentem, który trafi na izbę przyjęć rudzkiego szpitala w pierwszej kolejności zajmie się pielęgniarka lub ratownik, którzy dokonują wstępnej kwalifikacji. Określą stan pacjenta poprzez pomiar podstawowych parametrów życiowych (tętno, ciśnienie i stan świadomości pacjenta), zbierając przy tym wywiad chorobowy. Po dokonaniu tej oceny poinformują lekarza i przyporządkują chorego o do jednej z trzech grup: czerwonej, żółtej lub zielonej.

Tomasz Undermann, kierownik izby przyjęć rudzkiego szpitala, przypomina, że izba przyjęć z definicji obsługuje pacjentów w stanach nagłego pogorszenia zdrowia, zagrożenia życia i po wypadkach, a świadczeń w ramach izby mają udzielać lekarze pełniący dyżur na wybranych oddziałach. Często ci lekarze są jednak zajęci przy pacjentach oddziałowych.

Ze względu na ilość interwencji, a także mając na uwadze szybkość zaopatrywania pacjentów wyodrębniono w  szpitalu dodatkowy etat lekarza izbowego (w godz. 7.25 – 15.00 ) oraz dodatkowy dyżur zabiegowy. - Niestety na izbę przyjęć licznie zgłaszają się osoby, które do godziny 18 powinny zostać przyjęte i zaopatrzone w przychodni rejonowej u lekarza rodzinnego albo w poradni specjalistycznej, a po godzinie 18 oraz w soboty i w niedziele w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej - mówi Undermann.

Izba bywa więc zatłoczona, w kolejkach nierzadko znajdują również pacjenci wymagający pilnej pomocy. - Dlatego zdecydowaliśmy się wdrożyć u nas triage, czyli segregację medyczną stosowaną w zależności od stopnia obrażeń oraz rokowania - dodaje dr Sławomir Święchowicz, prezes i dyrektor medyczny rudzkiego szpitala.

Pacjent otrzyma na rękę opaskę w odpowiednim kolorze, sygnalizującym pilność interwencji.

Kolor czerwony opasek (oznaczający najwyższy priorytet) rezerwowany jest dla poszkodowanych z najpoważniejszymi obrażeniami, którzy muszą otrzymać pomoc w pierwszej kolejności.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH