Ruda Śl.: do seniorów trafi 500 tzw. kopert życia Tzw. koperty życia trafią do osób starszych, samotnych oraz przewlekle chorych z Rudy Śląskiej. Fot. Archwium

W tzw. kopertę życia zawierającą m.in. informacje o stanie zdrowia wyposaży seniorów z Rudy Śląskiej tamtejszy samorząd. Dane mają ułatwić służbom medycznym prowadzenie akcji ratunkowych w szczególności razie wypadku lub nagłej choroby.

"Rudzka Koperta Życia", to zestaw zawierający m.in. ankietę dotyczącą stanu zdrowia pacjenta, a także informacje dotyczące zażywanych przez niego leków, grupy krwi, przebytych operacji oraz dane kontaktowe do najbliższych. "Po jej wypełnieniu wkłada się ją do specjalnej koperty i szczelnie zamyka a następnie wkłada do lodówki" - poinformowało w środę biuro prasowe Urzędu Miasta w Rudzie Śląskiej.

Do każdego zestawu dołączona jest instrukcja informująca, jak należy prawidłowo wypełnić ankietę. W zestawie znajduje się również magnes z adnotacją: "tu znajduje się Rudzka Koperta Życia". Magnes należy umieścić na drzwiach lodówki.

Koperta ma spełniać pomocniczą rolę informacyjną w razie wypadku lub nagłej choroby, gdy nie ma czasu albo możliwości przeprowadzenia wywiadu środowiskowego.

Koperty trafią do osób starszych, samotnych oraz przewlekle chorych. "Dane w nich zawarte będą pomocne podczas akcji ratunkowych prowadzonych przez służby medyczne" - poinformowano.

Na początek kampanii samorząd przygotował pół tysiąca takich kopert. ''To pilotaż programu. Chcemy zobaczyć, z jakim zainteresowaniem spotka się ta akcja. Jeżeli będzie duży odzew, przygotujemy kolejne koperty" - zadeklarował samorząd w środę (20 stycznia).

Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej podkreślił, że "to właśnie seniorzy są tą grupą społeczną", do których w pierwszej kolejności adresowana jest akcja.

- Z racji wieku zmagają się oni z różnego rodzaju chorobami oraz dolegliwościami. Bardzo często prowadzą też samodzielnie swoje gospodarstwo domowe. To wszystko sprawia, że w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia, właśnie taka koperta może być jedynym źródłem informacji o chorobach, uczuleniach, czy grupie krwi, ale przede wszystkim o kontakcie do najbliższych - dodał.

Z kampanią społeczną rudzki samorząd wystartuje w Dniu Babci, który obchodzony jest 21 stycznia.

Jednocześnie rudzki urząd poinformował, że tzw. kopertę życia będzie można wykonać samemu. Na stronie internetowej Urzędu Miasta dostępne będą ankieta oraz instrukcja.

Osoby zainteresowane "Rudzką Kopertą Życia" mogą odbierać zestawy w Biurze Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta przy pl. Jana Pawła II 6. Część z nich trafi bezpośrednio do osób starszych za pośrednictwem Rady Seniorów.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH