Ruchu Obrony Życia zaapelował do premiera Donalda Tuska o przygotowanie programu profilaktyki i leczenia niepłodności.

- Konstytucja, a także przepisy szczegółowe, w tym zawarty w kodeksie karnym zakaz naruszania zdrowia dziecka poczętego, stoją na przeszkodzie stosowaniu procedur in vitro, w trakcie której powoływana jest, a następnie niszczona, ogromna liczba ludzkich zarodków - napisano w liście.

Zdaniem Federacji, in vitro nie jest leczeniem niepłodności, ani działaniem lekarskim w kontekście ustawy o zawodzie lekarza.

- Panie Premierze, nie można dalej akceptować dokonywania zabiegów in vitro. Działanie to jest związane z powoływaniem do życia istot ludzkich, których prawo do życia jest w brutalny sposób gwałcone - czytamy w liście.

Autorzy apelu podkreślają, że obowiązkiem rządu jest przygotować rozwiązania prawne chroniące życie każdego człowieka.

Ruchy Obrony Życia proszą Donalda Tuska o przygotowanie rządowego programu profilaktyki i leczenia niepłodności, z uwzględnieniem naprotechnologii, "nowoczesnej i etycznej procedury, która z powodzeniem stosowana jest w wielu krajach."

Jak ustaliła PAP, Platforma Obywatelska w najbliższym czasie nie podejmie decyzji w sprawie ustawy dotyczącej in vitro, na razie nie może być także mowy o całkowitej lub częściowej refundacji in vitro.

Nieoficjalnie członkowie zarządu klubu PO mówią, że „obecnie nie ma odpowiednich nastrojów społecznych do przedstawiania projektu dotyczącego in vitro”. Ta procedura zostanie najprawdopodobniej uregulowana prawnie wyłącznie w zakresie wymaganym przez konwencję bioetyczną i dyrektywy UE.

Niektóre zapisy mogą zostać umieszczone w tzw. ustawie transplantacyjnej oraz w rozporządzeniach ministra zdrowia. Chodzi m.in. o prawną ochronę ludzkich embrionów.

Również PiS przygotowuje własny projekt na temat in vitro. Miałby wprowadzać całkowity zakaz tworzenia ludzkich zarodków. Jednak embriony, które już powstały i są obecnie hibernowane, mogłyby być wykorzystane do zapłodnień in vitro.

Polska Federacja Ruchów Obrony Życia reprezentuje - jak sama stwierdza - 134 organizacje działające na rzecz życia i rodziny.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH