Rozpoznanie cukrzycy: PTD dostosowało zalecenia do polskich warunków

Polskie Towarzystwo Diabetologiczne (PTD) wycofało się z kryterium rozpoznawania cukrzycy na podstawie oznaczenia stężenia hemoglobiny glikowanej (wysokociśnieniowa chromatografia).

- W Polsce wynika to z faktu, że mała grupa lekarzy ma dostęp do tej metody rozpoznawania cukrzycy - tłumaczyła w piątek (3 czerwca) podczas XI Kongresu Medycyny Rodzinnej w Mikołajkach prof. Maria Górska, kierująca Kliniką Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

W zeszłym roku PTD - na wzór rozwiązań amerykańskich - wprowadziło do zaleceń kryterium rozpoznawania cukrzycy na podstawie stężenia hemoglobiny glikowanej. Według prof. Marii Górskiej obecna zmiana w zaleceniach i wycofanie się z zeszłorocznych koncepcji wynika z konieczności ich dostosowania do warunków polskich.

- Zostaliśmy przy klasycznych kryteriach rozpoznawania cukrzycy, mimo że w USA są zalecane dodatkowe kryteria - mówi w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl prof. Maria Górska. Jak podkreśla, w Polsce brakuje środków na stosowanie dodatkowego kryterium wykrywania cukrzycy. Poza tym fakty są takie, że wielu lekarzy korzysta z innych technik, również ujętych w zaleceniach PTD.

- Są to od dawna stosowane metody, wynikające z kryteriów Światowej Organizacji Zdrowia z 1999 r. - stwierdza prof. Górska. Dodaje, że jeżeli w Polsce rozpowszechni się metoda oznaczania hemoglobiny glikowanej, zalecana w USA, to PTD z pewnością wróci do tego kryterium.

Jak tłumaczy nam prof. Maria Górska, w wykładzie podczas XI Kongresu Medycyny Rodzinnej starała się pokazać, że w zależności od kryterium rozpoznawania cukrzycy, które zostanie  zastosowane, rozpoznaje się chorobę w różnych populacjach: - Metody nie są równoważne - podkreśla profesor.

Dlatego, jej zdaniem, istotna byłaby możliwość rozpoznawania cukrzycy przynajmniej za pomocą dwóch kryteriów, w tym metody oznaczania hemoglobiny glikowanej.

Prof. Maria Górska ostrzegała, że prognozy liczby zachorowań na cukrzycę w Polsce są coraz gorsze. - Obecnie szacuje się już, że w 2025 r. będzie w naszym kraju ponad 3,6 mln osób chorych na cukrzycę - informuje. Jej zdaniem wiąże się to z coraz częstszą otyłością, szczególnie otyłością u dzieci.

- Bardzo ważne jest wyrabianie prawidłowych nawyków żywieniowych już u dzieci. Powinno się ograniczać dziecku spożycie słodkich produktów, w szczególności takich jak np. coca-cola, czy różnego rodzaju żywność typu fast-food - radzi prof. Górska.

Jednocześnie podkreśla ogromną rolę lekarzy rodzinnych w zapobieganiu i diagnozowaniu cukrzycy: - Lekarz zna całą rodzinę, może zwrócić uwagę rodzicom w przypadku otyłości u dziecka.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH