Rozporządzenie ws. SOR-ów: więcej pieniędzy, ale i biurokracji?

W lipcu wchodzi w życie zarządzenie prezesa NFZ, które ma poprawić coraz trudniejszą sytuację niedoinwestowanych i przepełnionych szpitalnych oddziałów ratunkowych (SOR).  Pierwszy projekt zmian, który miał obowiązywać od stycznia, spotkał się z krytyką.

Zaproponowane w nim rozwiązania doprowadziłyby do znaczącego zmniejszenia nakładów na oddziały ratunkowe. Ostatecznie prezes Funduszu wycofał się ze zmian, a powołany przez niego zespół opracował nowe propozycje.

Niestety, niektórzy lekarze obawiają się, że owe zasady działania szpitalnych oddziałów ratunkowych sprawią, iż lekarze będą mieli mniej czasu dla pacjentów.

Jak wyjaśnia w na łamach Dziennika Polskiego lekarz, który chce pozostać anonimowy, drukarki nie nadążają z drukowaniem dokumentów, z których co najmniej połowa niczemu nie służy. Wypisują je lekarze i pielęgniarki, którzy powinni zajmować się pacjentem. Ale nie ma wyjścia. Błąd w wypełnieniu choćby jednej rubryki powoduje, że NFZ nie wypłaci SOR-owi pieniędzy albo nałoży karę.

Jak wynika z komunikatu przedstawionego przez NFZ, nowe rozwiązania, jakie znalazły się w projekcie zarządzenia zmieniającego zarządzenie Prezesa NFZ ws. określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne (projekt opublikowany na stronie NFZ 11 maja br.) - dotyczą wzrostu finansowania szpitalnych oddziałów ratunkowych oraz zmiany sposobu sprawozdawania świadczeń wykonanych w SOR.

Czyt.: Jest projekt zmian w finansowaniu SOR-ów: czy przestaną się zadłużać?

O zmiany zabiegali konsultant krajowy i konsultanci wojewódzcy oraz przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej.

Jak mówił wcześniej Rynkowi Zdrowia prof. Juliusz Jakubaszko, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej, zespół stworzył listę dodatkowych, specjalistycznych procedur leczniczych i diagnostycznych. Za spełnianie tych warunków SOR-y mają uzyskiwać dodatkowe punkty, jako przeliczniki do stawki. Uzyskiwane liczby punktów mają pośrednio weryfikować umowny poziom referencyjności SOR.

Nowe zarządzenie wprowadzi podwyższoną stawkę za punkt dla szpitalnych oddziałów ratunkowych. Stawka ta wynosi obecnie 30 zł za punkt, zaś w myśl projektu rozporządzenia ma wzrosnąć do 52 zł za punkt.

Ponadto zmieni się się sposób sprawozdawania świadczeń wykonanych w SOR. Chodzi o przypisanie procedur medycznych do kategorii stanu zdrowia oraz objawów medycznych pacjenta.

Wypowiadający się także dla nas Andrzej Sapiński, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku wyjaśnia, że nowe rozwiązania i kolejne kody do wpisania w dokumentację przysporzą lekarzom pracy.

Tym bardziej, że w sytuacji poważnego zagrożenia zdrowotnego i naporu pacjentów na SOR lekarz nie zawsze znajduje czas na papierkową robotę. W jego ocenie jednak wzrost wyceny za punkt może okazać się wart tej pracy.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH