Rozpoczęła się kampania "SyMfonia serc" - na rzecz chorych na SM

Tegoroczna kampania informacyjna "SyMfonia serc", organizowana przez Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego, została zainaugurowana we wtorek (2 września). Kampania, składająca się z wielu rozmaitych akcji, ma na celu pokazanie problemów osób chorych na stwardnienie rozsiane.

Kampania informacyjna "SyMfonia serc", organizowana po raz siódmy, przez Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego we współpracy z Fundacją Urszuli Jaworskiej, agencją Telescope i Fundacją Zawsze Potrzebni odbywa się pod hasłem "Pewnego dnia...". Patronat Honorowy nad tą edycją kampanii objęła prof. Irena Lipowicz - Rzecznik Praw Obywatelskich. 

- Celem kampanii jest zwiększenie świadomości społecznej na temat choroby - mówiła na konferencji inaugurującej koordynatorka projektu Scholastyka Śniegowska.

Organizatorzy prowadzą działania edukacyjne na temat stwardnienia rozsianego w całej Polsce, m.in. w Krakowie, Trójmieście, we Wrocławiu. W ramach kampanii odbywać się będą liczne spotkania, koncerty charytatywne, pokazy, odczyty". 

Na konferencji zaprezentowano także materiały promocyjne zrealizowanej po raz trzeci przez agencję Telescope kampanii społecznej "SM - walcz o siebie". W ramach kampanii powstała piosenka, spot telewizyjny i seria plakatów, które można oglądać w całej Polsce. Na plakatach widać osoby, które pokonując codziennie przeciwności losu, "walczą o siebie" - jak mówiła Malina Wieczorek, dyrektor Telescope. 

Na 12 października zaplanowane jest oficjalne zakończenie "SyMfonii serc", które odbędzie się na Zamku Królewskim w Warszawie. W czasie uroczystości zostaną wręczone odznaczenia "Ambasador SM" i podziękowania "Serca Serc" dla osób i instytucji, które zaangażowały się w działania na rzecz szerzenia informacji o stwardnieniu rozsianym i które wsparły kampanię. 

Jednym z elementów kampanii był konkurs zdjęć i wierszy, autorstwa osób chorych na stwardnienie rozsiane. Prace można było zobaczyć we wtorek, 2 września w siedzibie Fundacji im. Stefana Batorego w Warszawie.

Wybrano 15 laureatów wierszy spośród ponad 130 nadesłanych prac i tyle samo fotografii spośród 50 zdjęć, jakie dostali organizatorzy. - Sądzę, że propozycja intelektualna, jaką jest konkurs poetycki, ma bardzo istotne znaczenie. Można się wyspowiadać, zwierzyć, napisać o sobie, a niekoniecznie o chorobie - powiedział na wręczeniu nagród Andrzej Zaniewski, członek jury.

- Stwardnienie rozsiane jest przewlekłą, dotychczas nieuleczalną chorobą neurologiczną, która dotyczy osób młodych miedzy 20-40 rokiem życia. Występuje rzutami, postępuje, a po latach prowadzi do inwalidztwa - powiedział PAP prof. Jerzy Kotowicz, specjalista neurolog, członek Doradczej Komisji Medycznej przy Polskim Towarzystwie Stwardnienia Rozsianego. W Polsce ok. 45 tys. osób choruje na tę chorobę. 

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH