Rozpoczęła się 11. edycja kampanii Forum Przeciwko Depresji Depresja to nie tylko obniżony nastrój Fot. Fotolia

Nie tylko obniżony nastrój, ale również lęk, brak odczuwania przyjemności oraz bezsenność są najczęstszymi objawami depresji - ostrzegali we wtorek eksperci z okazji rozpoczęcia w Warszawie 11. edycji kampanii Forum Przeciwko Depresji.

Hasłem tegorocznego Forum jest przekaz, że depresja to nie tylko obniżony nastrój, z którym najczęściej jest kojarzona.

- Co miesiąc sprzedawanych jest w naszym kraju 1,5 mln opakowań leków przeciwdepresyjnych, co oznacza, że co najmniej tyle Polaków choruje na depresję - mówił prof. Janusz Heitzman z Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

Specjalista zwrócił uwagę, że zaburzenia psychiczne są już na drugim miejscu po chorobach układu krążenia wśród najczęstszych przyczyn absencji chorobowej. - Z powodu tych zaburzeń, w tym również depresji, coraz więcej osób jest czasowo niezdolnych do pracy - podkreślił prof. Heitzman.

Eksperci przyznali, że pierwszym objawem depresji jest często złe samopoczucie, spadek wydajności zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym, oraz somatyzacja dolegliwości psychicznych, czyli odczuwanie bólów głowy oraz innych narządów pozorujących jedynie występowanie jakieś choroby.

- U co trzeciej osoby dotkniętej depresją pierwszym objawem mogą być zaburzenia lękowe - zwrócił uwagę prof. Marek Jarema z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Zaburzenia lękowe objawiają się uogólnionym lękiem, utratą poczucia bezpieczeństwa, wiary w siebie i przekonaniem o własnej bezradności.

Prof. Jarema zauważył, że najważniejszym kryterium rozpoznania depresji jest wypadnięcie chorego z pełnionych ról społecznych: uczeń przestaje się uczyć, żona nie jest w stanie pełnić obowiązków domowych, a pracownicy nie potrafią spełnić wymagań zawodowych.

Dr n. med. Iwona Patejuk-Mazurek z Kliniki Psychiatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zwróciła uwagę, że jednym z pierwszych objawów depresji może być również bezsenność. Narastające zaburzenia snu mogą nawet do niej doprowadzić. - Są one zwiastunem depresji u prawie 50 proc. pacjentów - podkreśliła. Dodała, że również nawrót depresji może objawiać się bezsennością.

- Mamy do czynienia z czymś w rodzaju błędnego koła bezsenności. Najpierw pojawia się stres, który sprzyja zaburzeniom snu, potem są trudności w zasypianiu, które pogarszają wydajność w ciągu dnia, następnie daje o sobie znać lęk przed zaśnięciem, który sprzyja jeszcze większym napięciom psychicznym, a te z kolei nasilają zaburzenia snu - tłumaczyła dr Patejuk-Mazurek.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH