Rośnie liczba zachorowań na odrę w województwie śląskim

W woj. śląskim rośnie liczba zachorowań na odrę. Dwa lata temu chorowały dwie osoby, w 2012 r. już 23, a w tym roku w trakcie badań jest ok. 50 osób - informuje regionalny odział sanepidu, przypominając, że na tę chorobę można się zaszczepić.

Dane dotyczące wzrostu zachorowań na odrę przedstawiono podczas czwartkowej (25 kwietnia) konferencji prasowej poświęconej sytuacji epidemicznej w województwie śląskim. Kierownik oddziału epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Renata Cieślik-Tarkota poinformowała, że w tym roku zarejestrowano zarówno wiele pojedynczych zachorowań, jak i ogniska zachorowań.

- Odra jest obserwowana w środowiskach, które nie mogły być szczepione, np. z powodu chorób neurologicznych lub innych. Być może przez ubiegłoroczne Euro, kiedy więcej ludzi się przemieszczało, byli też goście zagraniczni, teraz mamy dużo więcej zachorowań - powiedziała.

Jak poinformowano, oprócz odry, w regionie śląskim w zeszłym roku odnotowano zachorowania na grypę (104,7 tys.), ospę wietrzną (29,7 tys.); było ponad 10 tys. zakażeń i zatruć pokarmowych, 1640 przypadków boreliozy, 1148 gruźlicy, 1005 różyczki i 386 świnki.

Cieślik-Tarkota zwróciła uwagę na niski odsetek osób szczepiących się na grypę w województwie śląskim - poniżej 5 procent: - To zdecydowanie za mało. Jeśli mielibyśmy procent zaszczepienia powyżej 80-90 proc., moglibyśmy się grypy pozbyć całkowicie.

Wśród zakażeń i zatruć pokarmowych najwięcej - 34 proc. - stanowiły te o podłożu wirusowym.

Poinformowano także, że choć obowiązkowe szczepienia ochronne dzieci są wykonywane w regionie na poziomie ponad 97 proc., to w przypadku szczepionki skojarzonej przeciwko odrze, śwince i różyczce można zaobserwować spadek zaszczepienia dzieci. Jak podkreślają inspektorzy sanepidu, to szczepienie, na którym najbardziej skupiają się działania ruchów antyszczepionkowych, utrzymujących, że mogą one być szkodliwe dla dzieci. Śląski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny Grzegorz Hudzik zdecydowanie podkreślił, że nie potwierdzają tego żadne światowe badania naukowe.

Ogólna sytuacja epidemiczna w Śląskiem jest oceniana jako stabilna. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej przeprowadziły w zeszłym roku w całym województwie 105 tys. kontroli i 86 tys. badań. Aby wyeliminować nieprawidłowości wydano prawie 51,5 tys. decyzji administracyjnych oraz nałożono 3,5 tys. mandatów i kar pieniężnych.

Sanepid bada też bezpieczeństwo żywności - obiekty produkcji, obrotu żywnością, żywienia zbiorowego, wytwórni i miejsc obrotu materiałami i wyborami do kontaktu z żywnością, a także miejscach produkcji i obrotu kosmetykami. W zeszłym roku skontrolowano 60 proc. spośród ok. 50 tys. tych obiektów. Ustalonym wymaganiom nie sprostało zaledwie 0,3 proc. z nich. "Najczęściej było tam po prostu brudno" - powiedział Hudzik. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH