Rośnie liczba przeszczepień narządów. Transplantolodzy dziękują koordynatorom pobrań i anestezjologom

W środę (25 stycznia) w Auli im. prof. Zbigniewa Religi w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu odbyła się szczególna uroczystość z okazji Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji, który przypada 26 stycznia. Była wyjątkowa. Po raz pierwszy tak serdecznie transplantolodzy podziękowali publicznie lekarzom, którzy stoją skromnie w cieniu sukcesów tej dziedziny medycyny: anestezjologom i koordynatorom do spraw pobrań. Bez ich udziału nie byłoby możliwe uzyskanie narządów do przeszczepień.

Święto było okazją do pokazania ogromu pracy nie tylko transplantologów, ale także anestezjologów i koordynatorów do spraw pobrań narządów. Ich zaangażowanie - co wielokrotnie podkreślał podczas konferencji prof. Marian Zembala, konsultant krajowy w dziedzinie kardiochirurgii i zarazem konsultant wojewódzki w dziedzinie transplantologii klinicznej - pozwoliło w transplantologii zapomnieć o zapaści z 2007 roku.

Dzięki przeszczepom narządów pochodzących od nieżyjących dawców, z roku na rok ratuje się coraz więcej osób, które w innym wypadku nie miałyby szans na przeżycie.

- Wysiłek środowiska anestezjologów i koordynatorów jest zasadniczym czynnikiem rozwoju transplantacji - mówił prof. Zembala, wręczając wyróżnienia szpitalom w województwie śląskim, które w minionym roku były najbardziej aktywne w zakresie identyfikowania potencjalnych dawców i donacji narządów. 

Tak dla donacji
Wśród wyróżnionych znalazł się Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 w Sosnowcu reprezentowany przez prof. Przemysława Jałowieckiego, ordynatora oddziału anestezjologii i intensywnej terapii oraz dr. Jarosława Wilka, koordynatora szpitalnego ds. pobrań, który zanotował największą ilość zgłoszeń dawców - 26.

Na liście szpitali, w których lekarzom nie zabrakło woli i chęci do realizowania absorbujących procedur identyfikacji i prowadzenia potencjalnych dawców są jeszcze: Szpital Wojewódzki w Bielsku Białej - dr Dariusz Maciejewski (9 zgłoszonych dawców), Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Jastrzębiu, gdzie ordynatorem jest dr Jarosław Mamak, a koordynatorem pobrań narządów Tomasz Pohaba (6 zgłoszeń), Górnośląskie Centrum Medyczne w Katowicach (4 zgłoszenia) i Szpital Śląski w Cieszynie (4 zgłoszenia).

- Od dwóch lat obserwujemy wzrost przychylności rodzin chorych dla pobrań. Takie postawy pozwalają liczyć na wzrost liczby identyfikowanych dawców i przeszczepień - mówił, dziękując za wyróżnienie dla swojego oddziału dr Jarosław Mamak.

Jak zauważyła prof. Wanda Misiołek, śląski konsultant wojewódzki w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii, rola anestezjologa, koordynatora zajmującego się identyfikowaniem potencjalnych dawców w szpitalu jest bardzo trudna. Wymaga m.in. wręcz szczególnych umiejętności, ale i empatii w prowadzeniu rozmów z rodziną, która traci bliską osobę, ale jednocześnie może swoją decyzją uratować życie innych osób.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH