Rośnie liczba chorych na samoistne włóknienie płuc Fot. archiwum

Wraz ze starzeniem się społeczeństw rośnie liczba chorych na samoistne włóknienie płuc. Wiek to bowiem jeden z głównych czynników ryzyka zachorowania na tę chorobę.

W Polsce w 2014 roku liczba leczonych na tę chorobę przekroczyła 4,2 tys. osób. Jednocześnie o ponad milion złotych zwiększyła się także wartość świadczeń zdrowotnych udzielonych w 2014 r. w ramach SWP, które Narodowy Fundusz Zdrowia kosztowały blisko 17 mln zł.

Zdaniem lekarzy biorących udział w debacie, podczas której prezentowano wyniki raportu Uczelni Łazarskiego „Samoistne włóknienie płuc - aspekty kliniczne, ekonomiczne i systemowe”, duskutowano o kierunkach racjonalizacji opieki nad pacjentami z samoistnym włóknieniem

Polskie społeczeństwo drastycznie się starzeje: w 2013 r. liczba osób w wieku 65 i więcej wynosiła ok. 6 mln, natomiast w 2015 r wyniesie już ok. 11 mln. Tymczasem w samoistnym włóknieniu płuc czynnik wieku jest podstawową przyczyną wzrostu zapadalności na tę chorobę - na SWP chorują głównie osoby po 50 roku życia. Oznacza to, że w perspektywie czasu choroba będzie dotyczyła coraz większej częścispołeczeństwa i generowała wyższe niż obecnie wydatki. Dlatego też, zdaniem specjalistów samoistne włóknienie płuc, jako choroba dotycząca osób starszych powinna być traktowana priorytetowo.

Ze wspomnianego raportu wynika tymczasem, że Polska nie posiada odpowiedniego systemu zarządzania tą chorobą, który pozwoliłby na jej monitorowanie, a co za tym idzie optymalizację leczenia i kosztów z tym związanych.

Więcej: zdrowie.dziennik.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH