Rosja: coraz więcej osób umiera na AIDS

Według oficjalnych danych opublikowanych w poniedziałek (12 marca) liczba zakażeń wirusem HIV w Rosji rośnie i w 2011 r. wyniosła 62 tys. czyli o 5 proc. więcej niż w roku poprzednim. Wzrasta też liczba śmiertelnych ofiar AIDS.

Główny lekarz sanitarny Rosji Giennadij Oniszczenko poinformował, że od 1987 roku w Rosji odnotowano nieco ponad 600 tys. zakażeń HIV.

Według Programu ONZ na rzecz walki z AIDS (UNAIDS) oraz Światowej Organizacji Zdrowia dane oficjalne są znacznie zaniżone. W ocenach obydwu tych organizacji w Rosji około 980 tys. osób jest zakażonych wirusem HIV.

Jak wynika z tych samych źródeł 0,9 proc. dorosłych mieszkańców Rosji zakażonych jest wirusem. Jednocześnie średnia dla Europy Środkowej i Zachodniej wynosi 0,2 proc.

Jak wynika z grudniowego raportu UNAIDS rosyjskie statystyki nie ujmują też danych, z których wynika, że rośnie liczba śmiertelnych ofiar AIDS. W 2009 roku w Rosji zmarło między 35 a 65 tys. pacjentów chorych na AIDS - dwa razy więcej niż pięć lat wcześniej.

Federacja Rosyjska i kraje sąsiednie to jeden z nielicznych regionów świata, gdzie stale rośnie liczba śmiertelnych ofiar AIDS - podaje agencja AFP.

Oficjalne rosyjskie statystyki wykazują, że od końca lat 80. z powodu AIDS zmarło 77 tys. chorych. Jak powiedział Oniszczenko, w tym okresie 97 tys. pacjentów podano leki antyretrowirusowe, dostarczając je 97 proc. potrzebujących.

Jednak według ocen Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) preparaty te dostało zaledwie około 21-29 proc. chorych.

UNAIDS poinformowało, że fundusze przeznaczane w Rosji na walkę z AIDS są wystarczające, ale źle rozdysponowane.

Dyrektor rosyjskiego stowarzyszenia osób żyjących z HIV Andriej Złobin powiedział w rozmowie z AFP, że sprzeczności w danych oficjalnych i statystykach prezentowanych przez organizacje zagraniczne oraz brak pożądanych efektów w walce z AIDS wynika z braku w Rosji spójnej rządowej strategii.

- Różne instytucje i oddziały administracji rosyjskiej prowadzą statystyki wedle odmiennych metod, nie przyjęto ujednoliconej metody leczenia pacjentów i nie ma nawet bazy osób leczonych i nadzorowanych - wyjaśnił Złobin.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH