Rodzinne przeszczepy nerek w Polsce są nadal rzadkością

Przeszczepy nerek od żywych dawców stanowią w Polsce zaledwie 4 proc., podczas gdy w Skandynawii nawet 40 proc. transplantacji tego narządu.

W ubiegłym roku w naszym kraju od żywych dawców przeszczepiono tylko 51 nerek; o od zmarłych dawców - 1094. W Polsce jest wciąż za mało rodzinnych transplantacji nerek - oceniają eksperci.

Z informacji zebranych przez PAP w ośrodkach transplantacji nerek w Polsce wynika, że potrzebujący przeszczepu nie chcą narażać swoich bliskich na operację i są gotowi czekać na przeszczep od zmarłego dawcy. Potencjalni dawcy boją się o swój stan zdrowia w przyszłości, obawiają utraty pracy, nieraz na przeszkodzie staje stan ich zdrowia - poprzedzające zabieg specjalistyczne badania wykazują choroby układu krążenia, nerek, a nawet nowotwory.

Tymczasem przeszczep od żywego dawcy daje znacznie lepsze efekty, dzięki któremu chory przeżywa po przeszczepie nawet 20 i więcej lat. Może też uniknąć uciążliwych i niszczących system naczyniowy dializ, które z założenia są tylko procedurą pomostową.

Jak powiedział PAP kierownik oddziału transplantologii, chirurgii ogólnej i naczyniowej Szpitala Klinicznego im. H. Święcickiego w Poznaniu dr hab. Marek Karczewski, na 29 przeprowadzonych tam przeszczepów był tylko jeden rodzinny. Dawcą dla 23-letniego studenta politechniki był jego 47-letni ojciec, od którego nerkę pobrano małoinwazyjną metodą laparoskopową.

Marek Karczewski podkreślił, że przeszczep nerki od krewnego daje większą pewność, że zabieg zakończy się sukcesem: - Te zabiegi są planowane, dawca i biorca są odpowiednio przygotowywani, a czas niedokrwienia nerki jest bardzo krótki. Pobranie od dawcy zmarłego odbywa się nagle i nie do końca wiadomo, jak nerki działają. W przypadku przeszczepów rodzinnych, gdy rodzic oddaje nerkę dziecku, mamy większe szanse na to, że przeszczep się przyjmie, a wyniki przeżycia nerek są o 10 proc. lepsze - tłumaczy specjalista.

W Klinice Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku w ub. roku dokonano 110 przeszczepień nerki, z tego tylko jedno od żywego dawcy. - W ośrodku gdańskim podejmujemy systematyczne rozmowy z pacjentami i ich rodzinami na temat przeszczepienia od żywych dawców, stale prowadzone są też szkolenia dla osób, które są kandydatami do leczenia nerkozastępczego, wydajemy poradniki - wyliczał podejmowane działania kierownik kliniki prof. Bolesław Rutkowski.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH