W przeddzień Światowego Dnia Osób Jąkających się, który obchodzony jest 22 października, specjaliści zgromadzeni na konferencji naukowej zorganizowanej w Katowicach, przekonywali, że wczesna interwencja rodziców i logopedy, może uchronić dziecko przed jąkaniem się.

Jak informuje PAP, zaburzenia mowy dotyczą ok. 70-80 proc. małych dzieci. W niesprzyjających warunkach naturalna dla maluchów niepłynność może się przerodzić w tzw. jąkanie pierwotne, wczesnodziecięce, a to z kolei ok. ósmego roku życia – w jąkanie wtórne, które pozostaje do końca życia.

Zdaniem specjalistów, jeśli jednak rodzice odpowiednio wcześnie zareagują i podejmą zalecone działania, problemu można uniknąć. Na pewno powinni zareagować, gdy między drugim a trzecim rokiem życia u dziecka wystąpią nieprawidłowości z płynnością mowy. – Rodzice powinni w takiej sytuacji pójść z dzieckiem do logopedy, ponieważ nie wiadomo, co może być ich przyczyną – mówi dr Iwona Michalak-Widera.

Objawami jąkania wczesnodziecięcego mogą być m.in.: wielokrotne powtarzanie przez dziecko tych samych dźwięków lub sylab (rzadziej całych wyrazów), napięcie mięśni aparatu mowy, zaburzenia oddechu, logofobia (lęk przed mówieniem) oraz świadomość posiadanej dysfunkcji.

W opinii dr Katarzyny Węsierskiej z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego, rodzice powinni być dla dziecka wzorem mówcy. Muszą mu także zapewnić poczucie bezpieczeństwa i wzmacniać jego wiarę w siebie.

Podczas katowickiej konferencji zaprezentowano echokorektor – urządzenie wykorzystywane w terapii osób jąkających się. Jego działanie polega na wypowiadaniu do mikrofonu różnych zwrotów, które osoba poddawana terapii słyszy w słuchawkach opóźnione o 0,1-0,3 sek.

Metoda umożliwia mówienie w sposób zsynchronizowany z własnym echem, dzięki czemu zanikają niepłynności artykulacji. Po zainstalowaniu odpowiedniej aplikacji funkcję echokorektora może pełnić m.in. telefon komórkowy. Nie można się nią jednak posługiwać w czasie normalnej rozmowy telefonicznej.

Światowy Dzień Osób Jąkających się ustanowiono w 1998 roku na kongresie w Johannesburgu.

Na świecie jąka się co setny dorosły i co dwudzieste dziecko. W Polsce ok. 1-2 procent dorosłych i ok. 4 proc. dzieci. Ponad połowa dzieci wyrasta z jąkania przed czwartym rokiem życia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH