Rodzice dzieci autystycznych zabiegają o wsparcie prezydentowej

Przedstawiciele organizacji zajmujących się autyzmem zabiegali w czwartek (16 maja) u prezydentowej Anny Komorowskiej o wsparcie. - Potrzebna jest koalicja przedstawicieli urzędów, organizacji pozarządowych, rodziców, by osoby z autyzmem mogły godnie żyć - mówili.

W spotkaniu w Pałacu Prezydenckim brały udział dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, ich rodzice, profesjonaliści zajmujący się leczeniem i terapią, wolontariusze, ambasadorzy akcji społecznych na rzecz autyzmu.

Anna Komorowska przypomniała, że kwiecień był miesiącem wiedzy o autyzmie i czasem promowania działań na rzecz osób z tym zaburzeniem. - Dzisiaj w pewien sposób jesteśmy dalej koalicją. Bardzo dziękuję za obecność i życzę, byśmy w tym gronie mogli podsumować to, co się udało zrobić, stawiać diagnozy i zastanawiać się, jak można pomóc w rozwiązywaniu problemów - powiedziała.

Decydentom trudno jest zrozumieć, że z uwagi na specyficzną niepełnosprawność osoby z autyzmem potrzebują większego i bardziej zindywidualizowanego wsparcia niż osoby z wieloma innymi niepełnosprawnościami - twierdziła Agnieszka Rymsza, kierownik zespołu ds. rzecznictwa Fundacji SYNAPSIS, koordynator prac parlamentarnej grupy ds. autyzmu.

Jak dodała, chodzi o to, by uczynić system wsparcia dla osób z autyzmem dostępnym. - Prosimy o wspieranie naszych działań, by osoby z autyzmem mogły uczestniczyć w życiu społecznym i prowadzić godne życie - zwróciła się do Anny Komorowskiej.

O ograniczeniach w systemie wsparcia mówiła rzecznik praw osób z autyzmem Maria Jankowska. - Nikt w tej chwili nie odważy się powiedzieć, że osoba, która jest sparaliżowana od pasa w dół, nie potrzebuje wózka (...).  Osoby z autyzmem mają uszy, mają oczy, mają usta, a jednocześnie myślą, mówią i czują zupełnie inaczej niż my. W stosunku do nich mówi się, by dostosowały się do otoczenia - powiedziała. 

Kolejną przeszkodą jest późne wykrywanie autyzmu i dostęp do edukacji. - Nasze przepisy oświatowe są jednymi z najlepszych w Europie, budżet państwa daje bardzo duże kwoty na kształcenia osób z autyzmem. A to, że dzieci nie mogą znaleźć placówki, wynika z tego, że brak jest kadr, a pieniądze często trafiają do kieszeni samorządów, bo np. można za nie zbudować drogi - dodała Jankowska. 

Konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży prof. Tomasz Wolańczyk mówił podczas spotkania, że autyzm wymaga opieki przez całe życie, a tymczasem w Polsce system wsparcia dla ogółu chorych psychicznie dzieci jest niedoskonały, poczynając od niedoszacowania świadczeń medycznych. Jak mówił, w Polsce przeznacza się na ten cel tylko 0,02 proc. całości wydatków na służbę zdrowia; w krajach UE jest to średnio ok. 6 proc. 

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH