Rodzą się dzieci z zaburzeniami poalkoholowymi - bo matki piły w ciąży Nie mniej niż 20 dzieci na 1 tys. przychodzą na świat ma Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych. Fot. archiwum

Każdego roku w Polsce rodzi się nie mniej niż 20 dzieci na 1 tys., które przychodzą na świat ma Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych - wynika z danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Krzysztof Brzózka podkreśla, że dane pochodzące z przeprowadzonych po raz pierwszy w Polsce badań wśród dzieci dotyczących rozpowszechnienia FASD, są porażające.

- W Polsce nie mniej niż 20 dzieci na 1 tys. rodzi się z uszkodzeniami spowodowanymi spożywaniem przez ich matki alkoholu w ciąży. Czworo z nich ma pełne objawy FAS łącznie z dysmorfią twarzy i uszkodzeniami organów wewnętrznych, ośmioro z nich częściowy FAS, a kolejnych ośmioro ma uszkodzony ośrodkowy układ nerwowy - zaznaczył Brzózka.

Specjaliści nie mają wątpliwości, że picie alkoholu w ciąży powoduje zmiany w mózgu i ośrodkowym układzie nerwowym.

- Zmiany są widoczne w trakcie badań mózgu. W zależności od tego, w jakim okresie ciąży kobieta piła alkohol, uszkadzane były te elementy ośrodkowego układu nerwowego dziecka, które właśnie się rozwijały - mówił na zorganizowanej w Krakowie konferencji dotyczącej FAS kierownik Katedry Radiologii Collegium Medicum UJ prof. Andrzej Urbanik.

- U dzieci z rozwiniętym FAS widzimy zmiany w budowie ciała modzelowatego, które jest odpowiedzialne za koordynację pracy obu półkul mózgowych. Zdarzało się też, że poszczególne struktury mózgu były uszkodzone tak, jak przy udarze niedokrwiennym - dodał.

Dodał, że często skutki picia w ciąży nie są widoczne od razu - do pewnego wieku dziecko może się rozwijać tak jak rówieśnicy, a w pewnym momencie zaczyna odstawać od grupy, mieć problemy z koncentracją, nauką, zachowaniem.

W Krakowie rusza kampania społeczna na temat szkodliwości picia alkoholu w ciąży.

Organizująca kampanię Fundacja "Zdrowie Dziecka" chce dotrzeć do kobiet planujących dziecko, będących już w ciąży oraz do ich partnerów, rodzin i przyjaciół, by uświadomić im, że picie alkoholu w ciąży może w sposób nieodwracalny odbić się na zdrowiu dzieci powodując u nich uszkodzenia mózgu i w przyszłości opóźnienia rozwojowe.

- Zależy nam na tym, aby kampania dotarła nie tylko do kobiet, ale uświadomiła osobom z ich najbliższego otoczenia, że oni też są współodpowiedzialni za nowe życie. Często nie zdają sobie oni sprawy z ryzyka i nie protestują, gdy kobieta sięga np. po kieliszek wina - mówiła PAP kierownik biura Fundacji "Zdrowie Dziecka" Katarzyna Słowik.

- Ważne jest, by pediatrzy opiekując się dziećmi, które mają problemy, pomyśleli, że może mieć to związek z piciem alkoholu przez matkę w czasie ciąży i zaproponowali wielospecjalistyczną opiekę. Liczymy, że ta kampania zapali czerwoną lampkę także u lekarzy" - podkreśliła na konferencji prasowej prezentującej projekt dr med. Katarzyna Przybyszewska, w Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika, pełnomocnik ds. organizacji lecznictwa zamkniętego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH