Rezydenci: jesteśmy zmuszani do pracy, do której nikt nas nie przygotował

Program specjalizacji z zakresu medycyny rodzinnej nie przewiduje samodzielnych dyżurów młodych adeptów tej dziedziny w izbie przyjęć. Szpitale naciskają jednak, aby je pełnili. "Jesteśmy zmuszani do pracy, do której nikt nas nie przygotował" - mówią młodzi lekarze.

O pomoc w tej sprawie lekarze rezydenci Medycyny Rodzinnej ze Śląska zwrócili się do Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia, organizacji zrzeszającej lekarzy rodzinnych. Podobną prośbę wystosowali również rezydenci z Pomorza.

Młodzi lekarze nie czują się przygotowani i kompetentni do pracy w izbach przyjęć, ponieważ ich środowiskiem pracy są przede wszystkim poradnie POZ. Rezydenci boją się, że z powodu braku odpowiedniego przygotowania doprowadzą do błędu medycznego, który może skutkować uszczerbkiem na zdrowiu lub śmiercią pacjenta.

Zarząd PPOZ zwrócił się do Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, ministra zdrowia i wszystkich, którzy odpowiadają za kształcenie przyszłych kadr medycznych z prośbą o zajęcie stanowiska w kwestii łamania zasad odbywania stażów specjalizacyjnych.

 PPOZ podkreśla, że łatanie dziur i braków personalnych izb szpitalnych rezydentami Medycyny Rodzinnej jest  niedopuszczalne i niezgodne z prawem.

- Obecna sytuacja zagraża również samym rezydentom Medycyny Rodzinnej - całkowicie nieprzygotowanym do takiej pracy, bez znajomości struktury szpitala, personelu, możliwości działania. Takie podejście i ćwiczenia niczego ich nie nauczą, a wręcz zniechęcą i wywołają frustrację - przekonuje Bożena Janicka, prezes PPOZ.

- Dlaczego podstawowa opieka zdrowotna nie jest zasilana nowymi kadrami lekarzy rodzinnych, a zamiast tego zapycha się lukę pokoleniową dopiero zdobywającymi doświadczenie rezydentami, bądź nietrafionym pomysłem przywrócenia pediatrów i internistów do POZ? - pyta Bożena Janicka.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH