Rewolucja technologiczna w ortopedii nie zastąpi umiejętności lekarza prof. nadzw. Bogdan Koczy; FOT. PTWP

Nie ma w Polsce rzetelnego rejestru wszczepianych endoprotez. Szkoda, bo rejestr pozwoliłby miarodajnie porównywać jakość wykonania tego rodzaju operacji w poszczególnych ośrodkach - mówi prof. nadzw. Bogdan Koczy, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich, konsultant wojewódzki w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu.

Rynek Zdrowia: - W jakim kierunku zmierza postęp terapeutyczny oraz technologiczny w ortopedii i traumatologii narządu ruchu?
Bogdan Koczy: - Można bez przesady powiedzieć, że w tej dziedzinie dokonała się i nadal trwa rewolucja. Pracuję w piekarskiej „urazówce” już 41 lat i przez cały ten okres obserwuję niesamowity postęp w ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Szczególnie imponujący rozwój technologii w tym zakresie przyniosło minionych 15-20 lat.

Pojawiły się genialne wręcz endoprotezy, które wytrzymują już nie kilkanaście, ale - jeśli są dobrze implantowane - nawet kilkadziesiąt lat! Są rewelacyjne implanty kręgosłupowe oraz inne niezwykłe osiągnięcia w inżynierii biomedycznej, która stała się dyscypliną stymulującą rozwój nowych produktów i technik ortopedycznych.

Jednym z ostatnich takich osiągnięć jest resurfacing, czyli metody odtwarzające ubytki powierzchni chrzęstnej w stawach. Od dwóch lat w naszym szpitalu, po zagranicznych szkoleniach, głównie w Stanach Zjednoczonych, mój zespół odtwarza metalowymi implantami powierzchnie stawowe. Dzięki temu pacjent nie odczuwa bólu w stawach.

Takie zabiegi mechanicznego uzupełniania ubytku chrząstki wykonuje się u pacjentów w wieku od 45 do 65, a nawet 70 lat, ponieważ u tych osób biologiczna implantacja chrząstki stawowej nie daje dobrych rezultatów. Resurfacing jest zarazem ostatnim etapem leczenia poprzedzającym endoprotezoplastykę.

RZ: - Kiedy wskazana jest wspomniana metoda biologicznej regeneracji chrząstki stawowej?
B.K.: - Metody biologiczne, czyli przeszczep chrząstki wyhodowanej w laboratorium, także stosujemy w naszym ośrodku. Ta technologia wskazana jest u młodszych pacjentów, do 40. roku życia, u których jest szansa i czas właśnie na regenerację ubytku chrząstki stawowej. Terapia ta polega na autologicznym przeszczepie chondrocytów (komórek tkanki chrzęstnej).

Metody te zdecydowanie warto stosować między innymi dlatego, żeby zabezpieczać biodro, kolano czy staw skokowy przed ostatecznym rozwiązaniem, jakim w wieku podeszłym jest wszczepienie endoprotezy.

RZ: - W 2015 r. w piekarskiej urazówce wszczepiono pacjentowi więzadło pochodzące od świni. To pierwszy tego typu zabieg na świecie. Na czym polega pionierskość tej metody?

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH