Lecznice zmagają się brakiem neurorehabilitantów. Nic dziwnego. W Polsce specjalistów, którzy zajmują się rehabilitacją osób po urazach mózgu, kształci tylko jedna uczelnia w Kielcach.

Absolwenci uzyskują w niej specjalistyczne przygotowanie zawodowe do pracy z osobami chorymi i niepełnosprawnymi.

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, rehabilitacja neurologiczna jest formą leczenia pacjentów po udarach i urazach mózgu, kiedy dochodzi do uszkodzenia układu nerwowego. Korzystają z niej również pacjenci po wypadkach samochodowych czy nieszcześliwie zakończonych skokach do wody.

Zdaniem Jacka Stankiewicza, szefa rehabilitantów w Centrum Rehabilitacji Neurologicznej SORNO w Warszawie, neurorehabilitant powinien pracować na każdym oddziale neurologii - i tym dla dorosłych, i dla dzieci.

– Do jego zadań należy przywrócenie lub poprawienie funkcji: mowy, dotyku, ruchu, które zostały uszkodzone np. w wyniku udaru czy wypadku – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Stankiewicz.

Aby zdobyć zawód neurorehabilitanta, trzeba być lekarzem o specjalizacji: neurologia, rehabilitacja, interna lub pediatria. Bazą może być również tytuł licencjata albo magistra fizjoterapii lub rehabilitacji (które można zdobyć na uczelni medycznej lub AWF), psychologii, logopedii.

– Po ukończeniu odpowiednich uczelni, decydując się na wybór takiego kierunku rozwoju zawodowego uczestniczy się w specjalistycznych kursach doszkalających. Ma to ułatwić rehabilitantowi czy fizjoterapeucie poruszanie się w tej trudnej dziedzinie – wyjaśnia Stankiewicz.

Można też ukończyć studia podyplomowe na tym kierunku. Jako jedyna uczelnia w Polsce prowadzi je Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Kształcenie trwa dwa semestry i kosztuje 2,2 tys. zł. W planie zajęć są takie przedmioty jak: neurologia, rehabilitacja w schorzeniach ośrodkowego układu nerwowego, rehabilitacja w pourazowym uszkodzeniu mózgu i rdzenia, fizykoterapia oraz psychoterapia.

W przyszłym roku na studia podyplomowe o kierunku neurorehabilitacja rekrutować też będzie Wyższa Szkoła Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej.

Neurorehabilitanci mogą pracować w placówkach służby zdrowia, ośrodkach dla osób niepełnosprawnych oraz w klubach sportowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH