Rehabilitacja: zmiany w kontraktowaniu świadczeń na lata 2017-2022 FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Zbliża się połowa roku, a umowy, które NFZ aneksował z placówkami na leczenie pacjentów, między innymi na świadczenia rehabilitacji leczniczej - kończą się 30 czerwca 2017 r. - przypomina Narodowy Fundusz Zdrowia.

- Wielkopolski Odział Wojewódzki NFZ jest w trakcie przeprowadzania konkursów ofert, w których wybrane zostaną placówki leczące pacjentów w tym zakresie w od 1 lipca 2017 r. do 30 czerwca 2022 r. - informuje na wielkopolski NFZ.

- Ostatnie „duże” kontraktowanie, które wyłoniło obecne placówki - miało miejsce  w 2011 roku. W ciągu tych kilku lat Wielkopolski OW NFZ analizował na bieżąco dostęp do świadczeń dla pacjentów, wykonanie umów przez placówki, sposób podziału pieniędzy i inne czynniki mające wpływ na zapewnienie Wielkopolanom dostępu do usługi zdrowotnych - tłumaczy Magdalena Rozumek, p.o. rzecznika wielkopolskiego NFZ

Zaznacza, że wszystkie te analizy, wnioski i rozmowy zaowocowały zmianami planowanymi w najbliższym kontraktowaniu, które w zamyśle mają poprawić dostęp do świadczeń rehabilitacyjnych w Wielkopolsce.

Wspominane wcześniej kilkuletnie analizy pokazały, że za mało jest w Wielkopolsce placówek świadczących usługi rehabilitacyjne w domu pacjenta, dotyczy to między innymi chorych po przebytych udarach krwotocznych mózgu, zatorach mózgowych, urazach, uszkodzeniach rdzenia kręgowego, czy chorujących na choroby przewlekłe.

- Zmiany w przepisach oraz podjęcie decyzji o kontraktowaniu tego zakresu usług w każdym powiecie (konkurs jest rozpisany na każdy powiat) powinny tę sytuację zmienić na lepsze. WOW NFZ planuje też zwiększyć ilość środków finansowych przeznaczonych na fizjoterapię domową w konkursie - dodaje rzecznik.

Przypomina, że w poprzednim konkursie (2011 rok) wyłoniono tylko dwie placówki świadczące takie usługi (brak chętnych do realizowania tego typu usług) i wartość umów w 2016 roku wynosiła niecałe 285 000 zł.

Po planowanej zmianie kontraktowania wielkopolski Fundusz przeznaczy na ten cel ponad 2,5 mln złotych (w drugim półroczu 2017 roku) - licząc jednocześnie, że liczba ofert złożonych w konkursie pozwoli wyłonić kilkadziesiąt umów - zamiast obecnych dwóch.

Co ważne, cena jednostkowa za punkt, oczekiwana przez WOW NFZ w konkursie na ten zakres, jest o około 6% wyższa niż obowiązująca w dotychczasowych umowach.

Kolejną zmianą, mającą na celu zwiększenie dostępności do usług rehabilitacyjnych dla mieszkańców Wielkopolski jest przeznaczenie większej liczby punktów rozliczeniowych w tych powiatach, gdzie świadczone są usługi rehabilitacji ambulatoryjnej z wykorzystaniem kriokomory, a także planowane zwiększenie liczby umów w zakresie fizjoterapii ambulatoryjnej w 5 powiatach - w stosunku do obecnie zawartych - informuje Magdalena Rozumek.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH