Władze Ełku i regionalni politycy chcą, żeby do tego miasta została przeniesiona z Suwałk baza śmigłowcowa Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (LPR). Uważają, że zmiana lokalizacji bazy spowoduje skrócenie czasu dolotu helikoptera ratowniczego na miejsce wypadków oraz umożliwi jego operowanie w rejonie Wielkich Jezior Mazurskich. Dyrektor LPR, Robert Gałązkowski zadaje jednak pytanie o sensowność przeprowadzki bazy.

Za powstaniem nowej bazy dla śmigłowca LPR w Ełku lobbują nie tylko władze miasta, ale także politycy. W sprawę zaangażował się poseł  Platformy - Andrzej Orzechowski, który do projektu usiłuje przekonać minister zdrowia Ewę Kopacz.

Politycy nakłaniający resort zdrowia do zmiany miejsca stacjonowania maszyny LPR przywołują m.in. argument, że zasięg działania śmigłowca startującego z bazy w Suwałkach nie sięga Wielkich Jezior Mazurskich. - Jego stacjonowanie w Ełku spowodowałoby objęcie obszarem działań LPR nie tylko rejonu Wielkich Jezior, ale także Pojezierza Ełckiego, Augustowskiego oraz nadal sporej części Suwalszczyzny - zapewniają.

Obecnie śmigłowce Mi-2 w jakie wyposażone jest LPR latają na wezwania do wypadków w promieniu około 50 kilometrów od bazy. Na tyle pozwala ich zasięg i prędkość przelotowa. Użycie powietrznego ratownika ma sens, jeśli śmigłowiec dotrze na miejsce wypadku w czasie do 20 minut.

Teoretyczny zasięg działania helikoptera z bazy w Suwałkach obejmuje terytorium Białorusi oraz Obwodu Kaliningradzkiego, natomiast nie sięga on - według lokalnych polityków - Wielkich Jezior. To jeden z przytaczanych argumentów za zmianą stacjonowania śmigłowca LPR. Jest i drugi.

- Dodatkowo, za lokalizacją bazy helikoptera ratowniczego w Ełku przemawia fakt, że w szpitalu miejskim od roku istnieje ośrodek kardiologii interwencyjnej, gdzie z ostrym zespołem wieńcowym trafiło dotąd z terenu Suwałk, Giżycka, Augustowa, Pisza i Grajewa ponad 450 osób - przekonuje prezydent Ełku, Tomasz Andrukiewicz.

Zapytany przez portal rynekzdrowia.pl o opinię na temat przeniesienia bazy LPR do Ełku, dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, Robert Gałązkowski tłumaczy: - Mówiąc o nowej bazie w Ełku trzeba sobie postawić pytanie przede wszystkim o sens takiej ewentualnej decyzji. W mojej ocenie nic jej nie uzasadnia. Niebawem zostaniemy wyposażeni w nowe śmigłowce, szybsze i o większym zasięgu niż te, którymi dysponujemy do tej pory. Argument czasu w tym przypadku będzie zupełnie nieuzasadniony.

Dyrektor Robert Galązkowski dodaje: - Nie rozumiem też tezy, że śmigłowiec z Suwałk, nie obejmuje swym zasięgiem działania obszaru Wielkich Jezior Mazurskich, ale nie chciałbym polemizować na ten temat na łamach mediów. Mamy podpisane z wszystkimi odpowiednimi służbami umowy i w ciągu 20 minut jesteśmy w stanie podjąć pacjenta z łodzi na tym terenie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH