Ministerstwo Zdrowia wywiąże się z obietnicy refundacji zakupu pomp insulinowych dla dzieci i młodzieży z cukrzycą - przekazał portalowi rynekzdrowia.pl Jakub Gołąb, rzecznik prasowy ministerstwa.
Zapowiedź finansowania z budżetu NFZ zakupu pomp insulinowych dla dzieci i młodzieży padła kilka mięsięcy temu. 18 lipca br. NFZ przedstawił do konsultacji projekt katalogu świadczeń odrębnie kontraktowanych poszerzony o wprowadzenie świadczenia „leczenie cukrzycy z zastosowaniem pompy insulinowej”.
Materiały zamieszczone na stronie internetowej NFZ zawierają szczegółowy opis świadczenia oraz wymagania stawiane wykonującym je jednostkom i projekt zarządzenia prezesa NFZ zmieniającego obowiązujące zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju: świadczenia odrębnie kontraktowane.
Jak przekazał portalowi rynekzdrowia.pl Jakub Gołąb, w ciągu kilku najbliższych dni wiceminister zdrowia Marek Twardowski zdecyduje ostatecznie o szczegółach finansowania zakupu pomp insulinowych.
Nie jest jeszcze jasne, kiedy dokładnie te ustalenia wejdą w życie i czy - tak jak precyzuje to projekt - zarządzenie prezesa NFZ będzie miało moc obowiązującą od dnia 1 lipca 2008 r. - Na pewno sprawa finansowania zakupu pomp insulinowych zostanie załatwiona w tym roku, ale to jest na razie jedyna informacja jaką mogę podać. Pozostałe ustalenia będą znane jeszcze w tym tygodniu - zapewnia Jakub Gołąb. (po 16 września - przyp. red.)
Szczegóły projektu są dostępne na stronie internetowej NFZ:
http://www.nfz.gov.pl/new/index.php?katnr=3&dzialnr=17&artnr=3326
Leczenie cukrzycy insulinozależnej typu 1 przy zastosowaniu pomp insulinowych jest nowoczesną terapią pozwalającą na łatwiejsze uzyskanie wyrównania glikemii u pacjentów. Ograniczenie epizodów hipo- i hiperglikemii u dzieci i młodzieży ma istotny wpływ na zmniejszenie liczby powikłań spowodowanych przez cukrzycę.
Dotąd o otrzymanie bezpłatnej pompy insulinowej mogli starać się rodzice dzieci w wieku do 10 lat. Od 2001 roku kupuje je ze społecznych pieniędzy fundacja Jurka Owsiaka. Ściślej - kupuje i wydzierżawia szpitalom, które udostępniają potem te urządzenia dzieciom.
Są również inne fundacje, które zapewniły pompy najmłodszym (w różnym stopniu finansowane). Według bardzo przybliżonych szacunków z tego drugiego źrodła pochodzi około 20-30% pomp posiadanych przez dzieci i młodzież chorujące na cukrzycę.
Teraz w zakupy ma włączyć się państwo, które gotowe jest wykładać pieniądze na zapewnienie pomp insulinowych młodym, wymagającym intensywnej insulinoterapii pacjentom w wieku od 10 do 18 lat.

- 17:25 Ekspert: ustawa o cyberbezpieczeństwie dotyczy m.in. ochrony zdrowia
- 16:54 Rusza trzecia edycja Konkursu "Zdrowy Samorząd": zgłoś swój udział!
- 14:45 Rzeszów: samorząd województwa przekazał szpitalowi 25 mln zł
- 13:23 AOTMiT: 9 grudnia kolejne posiedzenie Rady Przejrzystości. Program obejmuje...
- 12:52 Lubelskie: na leczenie szpitale otrzymają dodatkowo 70 mln zł
- 11:19 Eksperci: za sześć lat z otyłością będzie się zmagać 30 proc. Polaków
- 10:38 Badania: czyste powietrze ogranicza zapadalność na wiele chorób
- 1 Minister zdrowia: podatek od cukru chcemy wprowadzić jak najszybciej
- 2 Rusza trzecia edycja Konkursu "Zdrowy Samorząd": zgłoś swój udział!
- 3 Siedlce: 33 lekarzy z Ukrainy i Białorusi ma załatać braki kadrowe
- 4 Czy Narodowa Strategia Onkologiczna okaże się skutecznym narzędziem w walce z rakiem?
- 5 Eksperci: regularne wykonywanie morfologii może uratować życie
- 6 Dziecko z garnkiem na głowie. Strażacy z olejem spożywczym skuteczniejsi od lekarzy
- 7 Pieniądze z akcyzy można by przeznaczyć na walkę z nikotynizmem, jednak szansę zaprzepaszczono
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych