Ratownicy-kierowcy: tylko nas nie zwolniono ze specjalistycznych kursów Ratownicy-kierowcy: tylko nas nie zwolniono ze specjalistycznych kursów. Fot. Archiwum

Nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami nałoży na ratownika medycznego, który chce być kierowcą zespołu ratownictwa medycznego, obowiązek odbycia specjalistycznego kursu w akredytowanym ośrodku. Koszt takiego kursu niejednokrotnie będzie przekraczał wynagrodzenie ratownika medycznego będącego kierowcą - alarmują ratownicy.

W sprawie głos zabrała m.in. Polska Rada Ratowników Medycznych wnosząc w piśmie z 11 września do premier Ewy Kopacz o podjęcie pilnych rozwiązań legislacyjnych zwalniających kierowców ambulansów z obowiązku ponoszenia kosztu odbycia kursu dla kierującego pojazdami uprzywilejowanymi.

W liście do premier ratownicy medyczni wskazują, że zapisy ustawy z 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami określają wymagania w stosunku do kierujących pojazdami uprzywilejowanymi, w tym ambulansami medycznymi.

''Ustawodawca tworząc powyższą regulację nie konsultował jej zapisów ze środowiskiem ratownictwa medycznego, czy transportu sanitarnego. (...) Wprowadzenie regulacji dotyczących obowiązku nabywania dodatkowych uprawnień wymaganych podczas prowadzenia pojazdu uprzywilejowanego w ruchu drogowym w naszej ocenie jest niewłaściwe'' - piszą ratownicy.

Ratownicy pytają, gdzie było MZ?
Roman W. Badach-Rogowski z Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego wskazuje Rynkowi Zdrowia, że ustawa z 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustawy o kierujących pojazdami nie była przedstawiana do konsultacji społecznych.

- Umknęła ratownikom medycznym... Pytanie, gdzie było Ministerstwo Zdrowia, a szczególnie Departament Spraw Obronnych, Zarządzania Kryzysowego, Ratownictwa Medycznego i Ochrony Informacji Niejawnych? I dlaczego nie zauważono problemu? W gruncie rzeczy wcale nas to nie dziwi, bo cały czas mamy do czynienia z dotyczącymi nas bublami prawnymi - podkreśla Badach-Rogowski.

Wylicza, że z odbycia kursu zwolnieni są: funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej,
Policji, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Służby Więziennej, Inspekcji Transportu
Drogowego, kierujący pojazdami ochotniczych straży pożarnych (OSP).

- Gdyby nie te ustawowe zwolnienia, budżet państwa czekałyby ogromne wydatki; dotyczyłyby one też gmin. Zwolnienie funkcjonariuszy z obowiązku kursu było więc dbałością o budżet państwa i OSP. A dlaczego nie zwolniono z tego obowiązku ratowników medycznych kierujących pojazdami uprzywilejowanymi Państwowego Ratownictwa Medycznego? Bo jest ono państwowe tylko z nazwy! W rzeczywistości podlega normalnej grze rynkowej - zaznacza przedstawiciel KZZ PRM.

Podkreśla, że w konkursie o świadczenie w rodzaju ratownictwo medyczne, wygrywa ten kto ma tańszą ofertę. Często jest to podmiot prywatny, który chce zarabiać na ratownictwie medycznym.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH