Ratownicy górniczy chcą stworzyć nowoczesny ośrodek szkoleniowy Fot. archiwum

Polskie ratownictwo górnicze to marka sama w sobie; jest szanowane za profesjonalizm i najwyższą gotowość niesienia pomocy w każdych warunkach, nie tylko podczas podziemnych katastrof - mówił we wtorek (28 listopada) prezes Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego (CSRG) Piotr Buchwald.

Bytomska CSRG jest jednym z najważniejszych ogniw polskiego systemu ratownictwa górniczego, tworzonego przez kopalniane i specjalistyczne jednostki oraz stacje. W sumie w Polsce jest niespełna 5 tys. ratowników górniczych. Ratownicy związani z centralną i okręgowymi stacjami ratownictwa świętowali w Bytomiu Barbórkę - obchodzony 4 grudnia Dzień Górnika.

Tegoroczne obchody barbórkowe były także ostatnim akcentem świętowanego w tym roku jubileuszu 110-lecia zorganizowanego ratownictwa górniczego na ziemiach polskich, w ramach którego odbyła się m.in. konferencja poświęcona wyzwaniom dla górnictwa oraz cieszący się olbrzymim zainteresowaniem Dzień Otwarty CSRG.

Prezes stacji dr inż. Piotr Buchwald podkreślił we wtorek (28 listopada), jak szczególnym dniem jest dla wszystkich zatrudnionych w górnictwie Barbórka - w kościołach i cechowniach kopalń odprawiane są specjalne msze barbórkowe; kopalnie organizują akademie, obiady dla jubilatów, spotkania emerytów.

Obecnie, w zakresie ratownictwa górniczego, CSRG i okręgowe stacje zabezpieczają 23 kopalnie węgla kamiennego i zakłady górnicze. W kopalniach działa 35 zakładowych stacji ratownictwa górniczego, a w drużynach ratowniczych służbę pełni prawie 4,8 tys. ratowników.

Od początku roku ratownicy z CSRG uczestniczyli w 13 akcjach ratowniczych oraz w 130 planowanych pracach prowadzonych na zasadach akcji ratowniczych. Blisko 190 razy interweniowały specjalistyczne pogotowia ratownicze, w tym 58 razy w akcjach ratowniczych. Podczas 267 kursów organizowanych przez CSRG przeszkolono ponad 4,9 tys. osób, zarówno przedstawicieli kadry kierowniczej i dozoru kopalń, jak i członków drużyn ratowniczych. W komorach ćwiczeń okręgowych stacji ratownictwa przeprowadzono ponad 660 ćwiczeń kopalnianych zastępów ratowniczych, co daje w sumie ponad 9 tys. ćwiczeń ratowników.

- Naszą ambicją, oprócz podstawowej misji CSRG, jest także stworzenie nowoczesnego ośrodka szkoleniowego dla ratowników górniczych i samych górników. Chodzi o stworzenie takich warunków, które pozwolą na wszechstronne i specjalistyczne szkolenie, odnoszące się do sytuacji ekstremalnych, maksymalnie uwzględniające czynniki występujące pod ziemią, biorąc także pod uwagę czynnik psychologiczny - powiedział Buchwald.

Wśród wypracowanych przy udziale CSRG innowacyjnych rozwiązań, stopniowo wdrażanych do praktyki górniczej, Buchwald wymienił m.in. funkcjonalny system bezprzewodowej łączności ratowniczej oraz nową, chłodzącą odzież ochronną dla ratowników górniczych. Ponadto, w ramach międzynarodowego projektu badawczego Telerescuer, do końca roku testowany jest prototyp robota ratowniczego. - Być może w przyszłości taka właśnie autonomicznie działająca maszyna zastąpi ratownika w niektórych, najbardziej niebezpiecznych i ryzykownych zadaniach - ocenił prezes.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH