Trwa dyskusja w środowisku ratowników medycznych na temat statusu prawnego placówek ratownictwa medycznego oraz przywilejów, jakie powinno mieć to środowisko w związku z wykonywanym zawodem.

– Praca ratownika medycznego jest bardzo ciężka i powinna być odpowiednio doceniona i wyróżniona – powiedział portalowi rynekzdrowia.pl Juliusz Jakubaszko, krajowy konsultant w dziedzinie ratownictwa medycznego. – Wiadomo, że ratownicy narażeni są na co dzień na duży stres i szybciej niż osoby z innych specjalności medycznych wypalają się zawodowo – przyznaje Jakubaszko. Konieczne jest więc przyjęcie rozwiązań, które dawałyby pewne przywileje ratownikom.

Pomysłów na zmiany jest kilka. Jacek Szarek, przewodniczący Krajowej Sekcji Pogotowia Ratunkowego i Ratownictwa Medycznego NSZZ "Solidarność mówi, że włączenie ratownictwa medycznego, np. do służb mundurowych dałoby co prawda ratownictwu status służb i przywileje emerytalne, a więc możliwość przejścia na emeryturę według reguł obowiązujących w policji czy straży pożarnej, ale... Ale  oznaczałoby utratę przywilejów wynikających z kodeksu pracy.

Juliusz Jakubaszko ma również wątpliwości co do włączenia ratowników do służb mundurowych.

– Nie wiem, czy akurat poddanie środowiska zasadom takim, jak panujące w służbach mundurowych jest rozwiązaniem – zastanawia się krajowy konsultant. – Sprawa wymaga zastanowienia i analizy wszystkich za i przeciw.

– Najkorzystniejszym rozwiązaniem byłoby utworzenie jednostki budżetowej, finansowanej ze środków Ministerstwa Zdrowia – wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl Jacek Szarek.

Oznaczałoby to jednak przejęcie majątku samorządów. Scenariusz więc – jak przyznaje sam Szarek – jest mało prawdopodobny.  

Dyskusja nad przyszłością ratownictwa medycznego trwa. Być może zaplanowane na maj spotkanie związkowców z minister Ewa Kopacz przyniesie jakieś konkretne rozwiązania.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH