Ratownictwo medyczne potrzebuje uniwersalnego systemu łączności

Pomoc ratunkowego śmigłowca przy okazji katastrofy kolejowej w Korzybiu tym razem nie była potrzebna, ale w systemie ratunkowym na Pomorzu brakuje kilku ogniw

Z taką oceną nie zgadza się Ryszard Sulęta, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku. Uważa, iż system jest wydajny i sprawny, co w praktyce potwierdzało się wielokrotnie. Przyznaje jednak, że można mieć zastrzeżenia do zintegrowanego systemu łączności...

– Konieczny jest zintegrowany system łączności i nie rozwiąże tego o system „112” bo ten funkcjonuje. Kanał „20” to ogólnopolski kanał ratowniczy, ale inne są kanały, w każdym województwie czy powiecie, zespołów wyjazdowych pogotowia ratunkowego. W takiej sytuacji SOR w każdym szpitalu powinny posiadać dwie radiostacje na podsłuchu – jedną na kanale ogólnym a drugą na kanale dysponenta przypisanego do SOR. Tak też być nie może. Musi powstać jeden uniwersalny system powiadamiania dysponenta – uważa dyrektor Sulęta.

Nie ma obowiązku

Przepisy nie nakładają też na służby ratownicze obowiązku powiadamiania szpitala, że za chwilę trafi do nich pacjent. To jedynie prawo zwyczajowe, ale bardzo ułatwiające pracę obydwu stronom. Problem jednak w tym, że pomorskie szpitale na razie nie są wyposażone w radiostacje a informację o transportowanym przez śmigłowiec pacjencie na SOR mogą otrzymać jedynie przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

Taka sytuacja zaistniała na przykład w czasie transportu pacjentki z Pogorzelic do Gdańska, o czym zadecydował lekarz zespołu ratunkowego śmigłowca. Dyrekcja Pomorskiego Centrum Traumatologii uważa, że pogotowie powinno uprzedzić, że wiezie ciężko ranną osobę.

– Lekarz zespołu ratowniczego śmigłowca powiadomił o swojej decyzji lotu do PCT dyspozytora medycznego Centrum Powiadamiania Ratunkowego i prosił o poinformowanie o tym szpitala, bo innej możliwości nie było. SOR-y jest elementem systemu i powinny dysponować radiem. Ta sytuacja pokazała, że jest z tym problem – mówi portalowi rynek zdrowia.pl Justyna Sochacka, rzecznik centrali Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Warszawie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH