Ratownictwo medyczne: nie widać końca ustawowej gry w daty

Ministerstwo Zdrowia uznało, że należy pilnie zmienić niektóre przepisy ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, bo zakładane w niej terminy (koniec tego roku) nie będą dotrzymane.

Nowelizacja objęłaby 7 kwestii, w tym przedłużenie do końca 2012 r. obowiązywania art. 63 wspomnianej ustawy, wprowadzającego czasowe odstępstwo od wymaganych, docelowych kwalifikacji członków zespołów ratownictwa medycznego.

Resort wyliczył, że obecnie w zespołach ratownictwa medycznego udziela świadczeń 5808 lekarzy, zaś 3712 spełnia owe docelowe wymagania ustawy, czyli ma specjalizację z zakresu medycyny ratunkowej albo jest w trakcie jej robienia.

Nie chodzi tylko o lekarzy
W 2009 r. w trakcie specjalizacji w dziedzinach medycyny określonych w art. 57 ustawy było ponad 8300 lekarzy.

Część z nich zasili pogotowia ratunkowe, ale czy dopiero w 2012 r. będzie można mówić o tym, że w specjalistycznych zespołach wyjazdowych pracują nie tylko odpowiednio wykształceni lekarze, ale także pielęgniarki i ratownicy z wymaganymi kwalifikacjami, czyli ze specjalizacją z zakresu ratownictwa medycznego?

– Problem w tym, że przedłużenie obowiązywania art. 63 dotyczy kwalifikacji wszystkich członków zespołu ratownictwa medycznego, a nie tylko lekarzy, na których skupia się cała uwaga – zauważa Jarosław Kuc, prezes Stowarzyszenia Ratowników Medycznych, zrzeszającego czynnych zawodowo ratowników medycznych oraz specjalistów ratownictwa medycznego.

– Uczestniczyłem w pracach nad ustawą i pamiętam, że długo zastanawialiśmy się nad terminami. Nie należy ich zmieniać, bo trzeba w końcu podnieść kwalifikacje. Nie można w nieskończoność tolerować sytuacji, że w zespole jeździ pielęgniarka i sanitariusz. To tańsze rozwiązanie, ale warto płacić więcej wykwalifikowanym ratownikom – zaznacza Jarosław Kuc.

Zapowiada, że jego organizacja (jednym z jej zadań statutowych jest opiniowanie i wypowiadanie się w sprawach dotyczących ratownictwa medycznego i jego uregulowań prawnych) przekaże resortowi zdrowia negatywne stanowisko wobec propozycji wydłużeniu okresu obowiązywania dotychczasowych kwalifikacji zawodowych o dwa lata.

Zdążą czy nie zdążą?
Wróćmy jednak do lekarzy. Czy zdążą z uzyskaniem specjalizacji? Z danych ministerstwa wynika, że w niektórych województwach ponad 40 proc. lekarzy zatrudnionych w specjalistycznych zespołach ratownictwa medycznego nie spełnia tych wymagań.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH