Nowelizację ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, która dotyczy zmiany algorytmu podziału środków, poparły wszystkie siły parlamentarne. Jest to jednak preludium zmian w systemie ratownictwa. Być może już w przyszłym roku doczekamy się "dużej" nowelizacji ustawy.

Nowelizacja ta określi dokładne struktury ratownicze i zasady ich działania, a co za tym idzie - zreformuje finansowanie ratownictwa. Zachodzi bowiem obawa, że niektóre regiony mogą zacząć tworzyć dodatkowe zespoły ratownicze, żeby uzyskać więcej pieniędzy na ratownictwo na swoim terenie...

„Mała“ nowelizacja, czyli zmiana algorytmu, to ukłon w stronę związków zawodowych, które od dawna mówiły, że dotychczasowy jest krzywdzący. Szczególnie niekorzystny dla wschodnich województw, ponieważ opierał się nie na potrzebach regionu, a na:
• liczbie ludności zamieszkującej dany teren,
• gęstości zaludnienia,
• konieczności dotarcia karetki na miejsce zdarzenia w określonym czasie,
• liczbie zdarzeń wywołujących stan zagrożenia zdrowotnego.

Wszystko to powodowało ogromne dysproporcje pomiędzy wydatkami na ratownictwo w poszczególnych województwach. Ta sytuacja z kolei implikowała spore dysproporcje między zarobkami ratowników ze wschodniej części kraju a innych regionów.

Zwiększy się finansowanie

Nowy algorytm przewiduje, że ilość środków w danym regionie będzie zależała również od  liczby zespołów ratownictwa medycznego ustalonej w planach województwa i proporcji średniego kosztu karetki typu podstawowego do średniego było kosztu funkcjonowania zespołu specjalistycznego (karetka z lekarzem).

– Tę dysproporcję było widać również przy podziale 130 mln zł, które Ministerstwo Zdrowia przeznaczyło dodatkowo na ratownictwo medyczne, a które zostały podzielone jeszcze według starego algorytmu. Przyjęta nowelizacja jest zgodna z oczekiwaniami środowiska ratowniczego. Na przyszły rok w projekcie budżetu zapisano zwiększenie finansowania ratownictwa medycznego do 1 mld 750 mln zł, gdyby nie nowelizacja nastąpiłyby dalsze dysproporcje w finansowaniu. Nowy algorytm spowoduje wyrównanie zarobków ratowników w poszczególnych regionach – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Jacek Szarek przewodniczący Krajowej Sekcji Pogotowia Ratunkowego i Ratownictwa Medycznego NSZZ Solidarność.

Niskie wynagradzanie szczególnie na wschodzie Polski zniechęcają lekarzy do pracy w specjalistycznych zespołach ratowniczych.

– Brakuje nam lekarzy w karetkach specjalistycznych, szczególnie w godzinach przedpołudniowych. Jeżeli stawki zostaną wyrównane, sytuacja poprawi się - tłumaczy nam przewodniczący Szarek.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH