Raporty o planowanych porodach dzieci z wadami serca dostępne w całym kraju

Ogólnopolski Rejestr Patologii Kardiologicznych u płodu ma zapewnić wszystkim dzieciom wymagającym operacji zaraz po porodzie, miejsce w szpitalu i właściwą opiekę medyczną.

Rejestr jest już dostępny dla lekarzy w całej Polsce.

Jak wyjaśnia prof. Maria Respondek-Liberska, kierująca zakładem diagnostyki i profilaktyki wad wrodzonych w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki (ICZMP), prowadzenie rejestru to konieczność. Wystarczy, że trzy oddziały zaplanują na ten sam dzień porody dzieci z wadami serca, to dla któregoś dziecka zabraknie miejsca na intensywnej terapii albo będzie musiało poczekać na ratującą życie operację.

Takie sytuacje mogą się zdarzać coraz częściej. W całej Polsce przybywa bowiem dzieci, które mają ciężkie wady serca albo układu krążenia, ale mają szansę na życie, jeśli są leczone jeszcze przed urodzeniem, a zaraz po porodzie znajdą się na stole operacyjnym - przypomina gazeta.pl.

Najwięcej takich przypadków trafia do ICZMP – jedynego szpitala w Polsce, w którym są oddziały położnicze, intensywna terapia, kardiologia i kardiochirurgia dziecięca.

Zdaniem prof. Respondek-Liberskiej, pomimo zgłoszeń coraz większej liczby przypadków do operacji noworodków z wadami serca, można uniknąć kolizji i starać się ratować je wszystkie, dzięki właśnie stworzonemu Ogólnopolskiemu Rejestrowi Patologii Kardiologicznych (ORPKP) u Płodu, który od 2004 roku prowadzi jej zakład.
   
Rejestr, to strona internetowa założona na serwerze w ICZMP. Startowała jako narzędzie do konsyliów online. Po stwierdzeniu patologii kardiologicznej u płodów w różnych gabinetach USG, lekarze zamiast wysyłać ciężarne do Łodzi, Warszawy czy Rudy Śląskiej, umieszczali dokumentację z badania w sieci i zasięgali opinii bardziej doświadczonych kolegów.

Z roku na rok baza się rozrastała. Dziś już przed urodzeniem jest w niej zarejestrowana większość dzieci z wykrytymi wadami. Lekarze dodają do niej nowe narzędzia. Ostatnio dołożyli program do kierowania ruchem. Dzięki niemu położnicy dostają raporty o wszystkich dzieciach z wadami serca, które mają się urodzić w danym miesiącu.

Łódzcy lekarze uznali, że skoro rozwiązanie sprawdza u nich, powinno się ono przydać w całej Polsce. Dlatego od stycznia raporty o planowanych porodach dzieci z wadami serca są dostępne dla wszystkich ośrodków położniczych korzystających z bazy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH