Raport: zbyt głośna muzyka szkodliwa dla słuchu

Muzyki niezbyt głośnej lepiej słuchać nie dłużej niż jedną godzinę dziennie, by nie narazić się na uszkodzenie słuchu - zaleca najnowszy raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Według WHO, aż 1,1 mld nastolatków oraz ludzi młodych ryzykuje utratę słuchu zarówno z powodu zbyt częstego słuchania głośnej muzyki, jak i narażenia na tzw. smog akustyczny, czyli na otaczające nas wszędzie dźwięki, będące ogromnym obciążeniem dla słuchu i całego organizmu. 

Raport alarmuje, że prawie co druga osoba w wieku 12-35 lat może utracić słuch, gdyż zbyt często używa słuchawek połączonych z przenośnymi urządzeniami. 40 proc. z tych osób narażone jest na zbyt intensywne, potencjalnie szkodliwe dźwięki podczas oglądania telewizji lub wideo, w czasie przebywania barze lub klubie, a także podczas koncertów i widowisk artystycznych. 

Dyrektor departamentu chorób niezakaźnych oraz zapobiegania przemocy i urazom WHO, Etienne Krug podkreśla w raporcie, że ryzyko utraty słuchu gwałtownie zwiększa się w zależności od natężenia dźwięków. Przykładowo, nasz aparat słuchowy bez poważniejszy konsekwencji wytrzymuje dźwięki o natężeniu 85 dB przez 8 godzin, ale narażenie na 100 dB nie powinno trwać dłużej niż 15 minut. 85 dB to natężenie dźwięku, jakie wywołuje samochód ciężarowy. 

Zwraca na to uwagę również szef Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach pod Warszawą, prof. Henryk Skarżyński. "W Unii Europejskiej zbadano, że głównym powodem absencji chorobowej są różnego rodzaju zaburzenia związane z hałasem. Nie chodzi tylko o dźwięki bardzo intensywne, sięgające aż 110 dB, takie, jakie wywołuje np. młot pneumatyczny. Jeszcze groźniejszy jest ryk silników startującego odrzutowca, którego dźwięki na poziomie 130 dB powodują ból i w kilka sekund mogą doprowadzić do uszkodzenia komórek słuchowych."

Krug przyznaje, że warto być tego świadomym. Przebywanie na głośnym koncercie czy w hałaśliwym barze jedynie od czasu do czasu, nie stwarza poważnego zagrożenia. Jednak kiedy codziennie słuchamy głośnej muzyki przez słuchawki i ciągle jesteśmy narażeni na hałas środowiskowy, prędzej czy później zaczniemy odczuwać uszkodzenia słuchu, które są nieodwracalne. 

WHO wylicza, że w krajach o najwyższych i średnich dochodach co druga osoba słucha zbyt głośnej muzyki przez słuchawki. Skutkiem tego jest coraz częściej występująca utrata słuchu wśród ludzi młodych. Według "BBCNews", w Stanach Zjednoczonych w latach 1994-2006 z 3,5 proc. do 5,3 proc. zwiększył się odsetek młodzieży, która ma kłopoty ze słuchem. 

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH