Raport: upośledzenie wzroku oraz ślepota dotyczy co czwartego Polaka Fot. archiwum RZ

Ostatni tydzień września jest tradycyjnie obchodzony pod znakiem Światowego Tygodnia Chorób Siatkówki Oka. Pacjenci, chorujący na wysiękowe zwyrodnienia plamki związane z wiekiem (AMD), nie mają jednak czego świętować, bowiem czekają na ogłoszony w maju program lekowy.

Według raportu Fundacji na Rzecz Zdrowego Starzenia się "Okulistyka i choroby siatkówki w aspekcie zdrowego i aktywnego starzenia się" wśród 5 milionów osób z orzeczoną niepełnosprawnością w Polsce upośledzenie wzroku oraz ślepota dotyczy co czwartego Polaka (niemal 1,5 mln osób). Są to w większości osoby po 50 roku życia.

Szczególną uwagę zdaniem autorów raportu należy zwrócić na zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD), najczęstsza chorobę siatkówki oka, która jest główną przyczyną utraty wzroku u osób po 50. roku życia w krajach rozwiniętych, przez co zyskało ono przydomek "epidemii ślepoty".

Szansa dla chorych miał być pierwszy w okulistyce program lekowy: "Leczenie neowaskularnej (wysiękowej) postaci zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD)".

Formalnie program obowiązuje od 1 maja br. W związku z licznymi konsultacjami zarządzonymi przez NFZ przed wydaniem zarządzeń wykonawczych i przedłużającym się kontraktowaniem termin rozpoczęcia programu lekowego znacznie się wydłużył, a realny terminem rozpoczęcia programu lekowego nadal nie jest znany.

- Opóźnienie rozpoczęcia programu to strata czasu dla wielu nowych chorych z wysiękowym AMD, a rocznie przybywa ich w Polsce ok. 12-15 tys. pacjentów przy całkowitej liczbie chorych szacowanych na  ok 130 tys. -  stwierdza prof. Andrzej Stankiewicz, prezes Stowarzyszenia Chorych na AMD.

W przypadku AMD czas odgrywa ważną rolę. Szybkie podjęcie leczenia jest kluczowe dla ratowania wzroku pacjentów. Zwłoka w podjęciu leczenia dłuższa niż 28 dni, statystycznie wiąże się z postępującym i nieodwracalnym obniżeniem ostrości widzenia. Tymczasem według szacunków w 2014 roku poprawnie leczono tylko ok. 4-5 tys chorych, czyli  mniej niż 10% potrzebujących. Dodatkowo prywatnie leczyło się ok 3-4 tys chorych.

Na wprowadzenie programu i jego ostateczny kształt z niecierpliwością czekają także pacjenci.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH