Raport: spadek liczby zakażeń i postępy w leczeniu AIDS

Wspólny Program Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. HIV/AIDS (UNAIDS) odnotowuje ponad 50-procentowy spadek liczby nowych zakażeń HIV na terenie 25 krajów. Ponadto, w ostatnich 24 miesiącach o 63 proc. wzrosła liczba osób mających dostęp do terapii antyretrowirusowej, a liczba zgonów z powodu AIDS spadła o ponad 25 proc. (dane na lata 2005-2011).

20 listopada odbyła się w Warszawie konferencja zorganizowana z inicjatywy Ministerstwa Zdrowia we współpracy z Biurem Regionalnym Wspólnego Programu Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. HIV/AIDS (UNAIDS) na Europę Wschodnią i Azję Środkową oraz Krajowym Centrum ds. AIDS, na której oficjalnie zaprezentowany został raport UNAIDS 2012 na temat stanu epidemii HIV/AIDS na świecie i problemów z nim związanych. Szczególną uwagę poświęcono bieżącej sytuacji w Europie Wschodniej i Azji Centralnej.

W niektórych krajach, gdzie notuje się najwyższą częstośc występowania HIV na świecie, w porównaniu z rokiem 2001 udało się znacząco zredukować liczbę nowych zakażeń: o 73% w Malawi, 71% w Botswanie, 68% w Namibii, 58% w Zambii, 50% w Zimbabwe oraz o 41% w Afryce Południowej i Suazi. W ostatnich sześciu latach o 1/3 udało się zmniejszyć liczbę zgonów z powodu AIDS w Afryce Subsaharyjskiej. Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat do 59% wzrosła tam liczba osób mających dostęp do terapii ARV.

- Postęp dokonuje się coraz szybciej - to co kiedyś zabierało nam całą dekadę, teraz wykonujemy w ciągu 24 miesięcy - powiedział Michel Sidibé, dyrektor wykonawczy UNAIDS.

Obszar, na którym najprawdopodobniej dokonał się największy postęp, to ograniczenie nowych zakażeń HIV wśród dzieci. Połowa spadku liczby nowych przypadków HIV na świecie zaobserwowana w ostatnich dwóch latach miała miejsce wśród niemowląt.

W raporcie pokazano, iż terapia antyretorwirusowa stała się potężną bronią w walce z epidemią. W ostatnich 24 miesiącach liczba osób mających do niej dostęp wzrosła do 63%. W Afryce Subsaharyskiej becnie korzysta z niej rekordowa liczba zakażonych: 2,3 mln pacjentów. Tylko w ostatnim roku w Chinach liczba osób przyjmujących leki zwiększyła się o prawie 50%.

Szacuje się, iż 6,8 mln osób spełnia kryteria włączenia do terapii antyretrowirusowej, lecz nadal nie ma do niej dostępu. Wg. UNAIDS kolejne 4 mln par o różnym statusie serologicznym (co oznacza, iż jeden z partnerów żyje z wirusem) mogłoby odnieść korzyści z leczenia ARV czyli uchronić zdrowego partnera przed zakażeniem.

Więcej: www.mz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH