Raport: przymus zbyt częsty w szpitalach psychiatrycznych

W zakładach psychiatrycznych zdarzają się pobicia, naruszenia nietykalności cielesnej i poniżające traktowanie osób.

Jak wynika z raportu Krajowego Mechanizmu Prewencji (w jego ramach zespoły składające się z pracowników biura RPO i ekspertów odwiedziły 106 instytucji, w tym szpitali psychiatrycznych) dotyczącego 2009 roku, kontrolerzy mieli w zakładach psychiatrycznych do czynienia z sytuacją, w której pozbawienie wolności i środki przymusu traktowane są jako część procesu leczenia.

„Nieprawidłowości w zakresie stosowania środków przymusu bezpośredniego” stwierdzono we wszystkich dziewięciu wizytowanych szpitalach psychiatrycznych (m.in. w Ząbkach, Pruszkowie, Kielcach, Krakowie).

Nie wszystkie przypadki stosowania przymusu wobec chorych, m.in. unieruchomiania pacjentów, były odnotowywane w dokumentacji. Zastrzeżenia wizytujących budził także brak pryszniców i brak poczucia intymności przy korzystaniu z łazienek.

Zdarzały się przypadki zamykania łazienki na klucz, tak że pacjenci nie mogli z niej korzystać. W jednym ze szpitali na kilkudziesięciu pacjentów przypadały dwie kabiny prysznicowe. W niektórych toaletach zainstalowane były kamery przemysłowe, co naruszało poczucie intymności. W kilku placówkach brakowało wystarczającej liczby lekarzy i pielęgniarek.

W regulaminach szpitali stwierdzono ograniczanie praw pacjentów i nakładanie na nich obowiązków niezgodnie z przepisami. np. reglamentowanie odzieży, zezwalanie na używanie dwóch par spodni, dwóch swetrów oraz jednej pary butów, stosowanie odpowiedzialności zbiorowej, zakaz korzystania telefonów.

Raport jest przekazywany do instytucji państwowych, a także do organizacji pozarządowych. Mechanizm został ustanowiony na podstawie ratyfikowanego przez Polskę Protokołu fakultatywnego do Konwencji w sprawie zakazu stosowania tortur oraz innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania. Celem działań jest poprawa stanu przestrzegania praw człowieka. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH