Raport: przymus zbyt częsty w szpitalach psychiatrycznych

W zakładach psychiatrycznych zdarzają się pobicia, naruszenia nietykalności cielesnej i poniżające traktowanie osób.

Jak wynika z raportu Krajowego Mechanizmu Prewencji (w jego ramach zespoły składające się z pracowników biura RPO i ekspertów odwiedziły 106 instytucji, w tym szpitali psychiatrycznych) dotyczącego 2009 roku, kontrolerzy mieli w zakładach psychiatrycznych do czynienia z sytuacją, w której pozbawienie wolności i środki przymusu traktowane są jako część procesu leczenia.

„Nieprawidłowości w zakresie stosowania środków przymusu bezpośredniego” stwierdzono we wszystkich dziewięciu wizytowanych szpitalach psychiatrycznych (m.in. w Ząbkach, Pruszkowie, Kielcach, Krakowie).

Nie wszystkie przypadki stosowania przymusu wobec chorych, m.in. unieruchomiania pacjentów, były odnotowywane w dokumentacji. Zastrzeżenia wizytujących budził także brak pryszniców i brak poczucia intymności przy korzystaniu z łazienek.

Zdarzały się przypadki zamykania łazienki na klucz, tak że pacjenci nie mogli z niej korzystać. W jednym ze szpitali na kilkudziesięciu pacjentów przypadały dwie kabiny prysznicowe. W niektórych toaletach zainstalowane były kamery przemysłowe, co naruszało poczucie intymności. W kilku placówkach brakowało wystarczającej liczby lekarzy i pielęgniarek.

W regulaminach szpitali stwierdzono ograniczanie praw pacjentów i nakładanie na nich obowiązków niezgodnie z przepisami. np. reglamentowanie odzieży, zezwalanie na używanie dwóch par spodni, dwóch swetrów oraz jednej pary butów, stosowanie odpowiedzialności zbiorowej, zakaz korzystania telefonów.

Raport jest przekazywany do instytucji państwowych, a także do organizacji pozarządowych. Mechanizm został ustanowiony na podstawie ratyfikowanego przez Polskę Protokołu fakultatywnego do Konwencji w sprawie zakazu stosowania tortur oraz innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania. Celem działań jest poprawa stanu przestrzegania praw człowieka.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH