Raport: powikłania cukrzycy 5 razy droższe niż sama choroba

Powikłania cukrzycy, takie jak choroby sercowo-naczyniowe, niewydolność nerek, amputacje nóg czy utrata wzroku, kosztują budżet państwa 5 razy więcej niż leczenie samej cukrzycy - wynika z raportu przygotowanego przez Akademię Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Autorzy raportu oszacowali, że całkowity koszt cukrzycy w Polsce wynosi ok. 6 mld zł rocznie. Blisko 50 proc. z tego stanowią koszty pośrednie, czyli związane z utratą produktywności spowodowaną wcześniejszymi rentami i dniami niezdolności do pracy z powodu zwolnień lekarskich.

W 2009 r. wydatki na leczenie powikłań były 5-krotnie wyższe niż leczenie samej cukrzycy - podano w raporcie. Główny udział w tych kosztach, ponad 78 proc., mają choroby serca. Na dalszym miejscu znalazły się udary mózgu z odsetkiem ponad 15 proc.

Koszty bezpośrednie związane z opieką specjalistyczną i leczeniem szpitalnym były w 2009 r. ponad dwukrotnie wyższe (ponad 100 proc.) niż w roku 2004 r. Co ważne, w przypadku cukrzycy typu 2 był one spowodowane głównie wzrostem zachorowań na cukrzycę.

Koszt refundacji leków rósł natomiast w dużo niższym tempie niż koszt świadczeń zdrowotnych, napisali autorzy pracy. Od 2005 r., od kiedy dostępne były dane, do 2009 r. wzrósł jedynie o 26 proc.

Podstawą do przygotowania raportu były dane udostępnione przez Narodowy Fundusz Zdrowia i Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

W analizie nie uwzględniono istotnych kosztów związanych z leczeniem cukrzycy, które ponoszą sami pacjenci. Nie wzięto też pod uwagę kosztów pośrednich wynikających z konieczności opieki nad pacjentem ze strony osób trzecich. Jak wskazują badania z 2004 r. o nazwie CODIP (Koszty cukrzycy typu 2 w Polsce), mogą one stanowić nawet 30 proc. kosztów pośrednich.

Jak ocenił dr hab. Leszek Czupryniak, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, narodowy program walki z cukrzycą jest najważniejszą rzeczą jakiej potrzebuje polska diabetologia.

- I program ten teoretycznie istnieje, jego finansowanie jest jednak bardzo ograniczone - zaznaczył.

Z danych resortu zdrowia wynika, że na "Program Prewencji i Leczenia Cukrzycy w Polsce" przeznaczono w 2010 r. niecałe 1,5 mln zł, a w 2011 r. zaplanowano środki w wysokości 2,5 mln.

Dla porównania, na realizację działań w ramach "Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych" przeznacza się rocznie 250 mln zł. Wydatki ponoszone w ramach "Narodowego Programu Wyrównywania Dostępności do Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego na lata 2010 - 2012 POLKARD" wyniosły ponad 33 mln w 2010 r., a na rok 2011 zaplanowano środki w wysokości blisko 26 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH