Raport: karmienie piersią to "złoty standard" żywienia niemowląt FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Karmienie naturalne jest największym darem, który matka może ofiarować maleństwu - przypominają eksperci podczas IX Zjazdu Centrum Nauki o Laktacji (Warszawa, 10-11 czerwca).

Wyłączne karmienie piersią do minimum 6. miesiąca życia dziecka to „złoty standard” żywienia niemowląt, uznany przez wszystkie towarzystwa naukowe i autorytety w dziedzinie zdrowia, pediatrii, żywienia.

Mleko matki jest pokarmem pierwszego wyboru dla dzieci zdrowych i chorych, urodzonych o czasie, jak i przed terminem. Początki karmienia piersią jednak nie zawsze bywają łatwe.

Około 60% karmiących matek napotyka na rożnego typu problemy z laktacją. Dlatego niezwykle ważna jest edukacja i odpowiednie wsparcie młodych mam. Niestety, w Polsce od wielu lat kwestie ochrony karmienia naturalnego i wsparcia laktacyjnego są zaniedbywane.

Brak odpowiedniego wsparcia i pomocy sprawia, że statystyki dotyczące karmienia naturalnego w naszym kraju nie wyglądają najlepiej.

Jak wynika z danych zaprezentowanych w raporcie opracowanym we współpracy z Centrum Nauki o Laktacji pt. „Karmienie Piersią w Polsce”, w pierwszych dobach życia większość urodzonych dzieci (98%) karmiona jest naturalnie, mlekiem matki. Niestety, z każdym kolejnym miesiącem wskaźnik ten dramatycznie spada. W 6. tygodniu po urodzeniu, piersią karmi już tylko 46%, od 2. do 6. miesiąca 42%, natomiast w po roku jedynie 11,9% (dane GUS za 2014 rok).

Podobnie wyglądają wskaźniki karmienia piersią wcześniaków, dla których mleko mamy jest najcenniejszym lekiem. W Polsce 60% wcześniaków jest karmionych piersią przy wypisie ze szpitali I i II poziomu referencyjności, ale tylko 30% wcześniaków przy wypisie ze szpitali III poziomu, który jest przeznaczony do opieki nad nimi (Wilińska 2009, 284 szpitale, Standardy Med.).
 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH