Raport: karmienie piersią to "złoty standard" żywienia niemowląt FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Karmienie naturalne jest największym darem, który matka może ofiarować maleństwu - przypominają eksperci podczas IX Zjazdu Centrum Nauki o Laktacji (Warszawa, 10-11 czerwca).

Wyłączne karmienie piersią do minimum 6. miesiąca życia dziecka to „złoty standard” żywienia niemowląt, uznany przez wszystkie towarzystwa naukowe i autorytety w dziedzinie zdrowia, pediatrii, żywienia.

Mleko matki jest pokarmem pierwszego wyboru dla dzieci zdrowych i chorych, urodzonych o czasie, jak i przed terminem. Początki karmienia piersią jednak nie zawsze bywają łatwe.

Około 60% karmiących matek napotyka na rożnego typu problemy z laktacją. Dlatego niezwykle ważna jest edukacja i odpowiednie wsparcie młodych mam. Niestety, w Polsce od wielu lat kwestie ochrony karmienia naturalnego i wsparcia laktacyjnego są zaniedbywane.

Brak odpowiedniego wsparcia i pomocy sprawia, że statystyki dotyczące karmienia naturalnego w naszym kraju nie wyglądają najlepiej.

Jak wynika z danych zaprezentowanych w raporcie opracowanym we współpracy z Centrum Nauki o Laktacji pt. „Karmienie Piersią w Polsce”, w pierwszych dobach życia większość urodzonych dzieci (98%) karmiona jest naturalnie, mlekiem matki. Niestety, z każdym kolejnym miesiącem wskaźnik ten dramatycznie spada. W 6. tygodniu po urodzeniu, piersią karmi już tylko 46%, od 2. do 6. miesiąca 42%, natomiast w po roku jedynie 11,9% (dane GUS za 2014 rok).

Podobnie wyglądają wskaźniki karmienia piersią wcześniaków, dla których mleko mamy jest najcenniejszym lekiem. W Polsce 60% wcześniaków jest karmionych piersią przy wypisie ze szpitali I i II poziomu referencyjności, ale tylko 30% wcześniaków przy wypisie ze szpitali III poziomu, który jest przeznaczony do opieki nad nimi (Wilińska 2009, 284 szpitale, Standardy Med.).
 

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH